Haberler
Giriş Tarihi : 21-04-2021 12:01   Güncelleme : 21-04-2021 12:10

2021 Yılı Sonuna Kadar Köpeğine Mikroçip Taktırmayana 10 Bin TL Ceza

Eskişehir Bilecik Veteriner Hekimler Odası Başkanı, 2021 yılı sonuna kadar köpeklerine mikroçip taktırmayan hayvan sahiplerine 10 bin TL para cezası verileceğini söyledi.

2021 Yılı Sonuna Kadar Köpeğine Mikroçip Taktırmayana 10 Bin TL Ceza

Tarım ve Orman Bakanlığı ile Türk Veteriner Hekimleri Birliği; sahipli kedi, köpek ve gelinciklere mikroçip takma zorunluluğu getirmiş, köpeklere 2021 yılı, kedi ve gelinciklere ise 2022 yılı sonuna kadar mikroçip takılması mecburi kılınmıştı.

Hayvanların sokağa atılmasının önüne geçilmesi, çalınan hayvanların rahatlıkla bulunabilmesi ve hayvan hastalıklarının kontrol altına alınması hedeflenen projeyle ilgili hazırlıkların tamamlandığını belirten Eskişehir Bilecik Veteriner Hekimler Odası Başkanı Mehmet Kızılinler, Eskişehir ve Bilecik'te yaşayan serbest veteriner hekimlere de kimliklendirme yetkisi verildiğini söyledi. Mikroçip uygulamasının zorunlu olduğunu hatırlatan Kızılinler, köpek sahiplerinin 2021 yılı sonuna kadar gerekli işlemleri yaptırması gerektiğini vurguladı.

Ücreti 75 TL

Kızılinler, ''Eskişehir ve Bilecik illerinde yaşayan hayvan sahipleri köpeklerini veteriner kliniklerine getirecekler ve köpeğin iki ön kol kemiklerinin arasına çip takılacak. Bu çipe bağlı pasaport düzenlenip hayvan sahibine verilecek. Böylelikle köpeklerle alakalı kayıp probleminin önüne geçilmiş olacak. 75 TL'lik bir ücreti var. Bugüne kadar 225 TL'ye yapılıyordu. Şimdi neredeyse üçte biri fiyatına yapılacak. Tarım Bakanlığı ve merkez birliğimizin çip konusunda çok ciddi destekleri var. Böyle bir maliyet düşüklüğünün asıl sebebi budur. Yaptırmayanlara ise 10 bin TL'nin üzerinde bir para cezası var. Aslında cezası bir tarafa hayvanların kimliklendirilmesi hem aidiyet açısından hem de sokak hayvanlarının artışının önlenmesi için çok önemli” şeklindeki açıklamalarıyla çip ücretinin düştüğüne dikkat çekti.