Haberler
Giriş Tarihi : 06-04-2021 13:11   Güncelleme : 06-04-2021 13:11

21. Yüzyıl Türkiye Enstitüsü'nden 'Emekli Tuğamiral Ergun Mengi' Açıklaması

Ümit Özdağ başkanlığında kurulan Enstitü, Ergun Mengi'nin Özdağ'ın danışmanı olduğu yönündeki iddiaları yalanladı.

21. Yüzyıl Türkiye Enstitüsü'nden 'Emekli Tuğamiral Ergun Mengi' Açıklaması

104 emekli amiral tarafından kaleme alınan ve yayımlandığı günden itibaren Türkiye'nin gündemini belirleyen bildiri, siyasette de kazanların kaynamasına neden oldu.

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener'in 'zevzeklik' yorumuyla yeni bir boyut kazandırdığı tartışmanın odağı bildirinin taslağını kaleme aldığı iddia edilen ve gözaltına alınan emekli Tuğamiral Ergun Mengi'nin siyasi kimliğine kaydı. Gazeteci Barış Pehlivan'ın katıldığı bir televizyon programında Mengi'nin İYİ Parti'de görev yaptığını açıklaması, Akşener'in ciddi bir çelişkinin içine düştüğünü düşündürdü.

Bunun üzerine sosyal medya üzerinden çok sayıda İYİ Partili, Mengi'nin partiye Ümit Özdağ tarafından getirildiğini ve onun danışmanı olduğunu savundu. Çok sayıda soru işaretinin oluşmasına neden olan konuda Prof. Dr. Özdağ'ın başkanlığında kurulan 21. Yüzyıl Türkiye Enstitüsü'nden de bir açıklama geldi.

Ergun Mengi'nin Özdağ'ın danışmanı olmadığı gibi aralarında herhangi bir tanışıklık da bulunmadığının ifade edildiği açıklamanın tam metni şöyle:

"104 Amiral tarafından imzalanan ve taslağının 2007 senesinde emekli olmuş Tuğamiral Ergun Mengi tarafından yazıldığı ifade edilen bir bildiri yayınlanmıştır.

Bildiriye toplumun değişik kesimlerinden olumlu veya olumsuz tepkiler gelirken; AKP’li politikacılar bildiriyi vesayet özendiriciliği, darbecilik gibi ağır ve haksız şekillerde suçlamışlardır.

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener ise yazılı metinden okuduğu konuşmasında, bildiriyi imzalayan emekli amiralleri birkaç kez zevzeklikle suçlamıştır. Bu terbiye sınırlarını zorlayan açıklama, başta İYİ Parti tabanı olmak üzere, bütün Türk milliyetçilerinde ve yurtseverlerde haklı bir infial oluşturmuş ve İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’e karşı büyük bir tepki verilmiştir.

Bu açıklamadan sonra bildiri taslağını yazdığı ifade edilen Emekli Tuğamiral Ergun Mengi’nin, 12 Ocak 2021’e kadar, İYİ Parti’nin Dış Politikadan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Kamil Erozan’ın yardımcısı olduğu ortaya çıkmıştır."

Vakıf Bünyesindeki 'Bilimsel Danışman' Kimliği Reddedilmedi

"Kamuoyunun ağır tepkisi altında ezilen İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, kontrol ettiği bazı sosyal medya hesaplarından, E. Tuğamiral Ergun Mengi’nin Prof. Dr. Ümit Özdağ’ın danışmanı olduğu yalanını söylemiştir. Öncelikle E. Tuğamiral Ergun Mengi Ümit Özdağ’ın danışmanı değildir. Bırakın danışmanı, arkadaşı veya tanıdığı bir kişi de değildir. 

Öncelikle gerçek nedir onu söyleyelim;

21. Yüzyıl Türkiye Enstitüsü, Vakıf işletmesi konumunda bir stratejik araştırma merkezidir. Bu stratejik araştırma merkezinde değişik konularda çalışan başkan, başkan yardımcıları, kıdemli araştırmacılar, uzmanlar, araştırmacı ve asistanlar tam zamanlı olarak çalışırken, bilimsel danışmanlar; Vakıf Tüzüğü'nün 22. maddesi uyarınca, tam zamanlı olmadan, enstitüye gelmeden, dışarıdan, evlerinden veya işyerlerinden yazdıkları; makale, analiz, rapor ve kitaplar ile fikri destekte bulunurlar. Bunun dışında enstitü ile bir ilişkileri olmaz. 21. Yüzyıl Türkiye Enstitüsü’nde alanında uzman 8 farklı üniversiteden 31 bilimsel danışman bulunmaktadır. Bunların her biri Ümit Özdağ’ın danışmanı mıdır?

Emekli Tuğamiral Ergun Mengi de, ilk yazısını 04 Ocak 2017’de, son yazısını ise 18 Aralık 2020’de yazmıştır. Kendisinin 48 ayda 23 yazısı yayınlanmıştır. Bu yazıların tamamı dış politika ve jeopolitik gelişmelerle ilgilidir.  18 Aralık 2020’den sonra herhangi bir yazısı yayınlanmamıştır. Özetle, Emekli Tuğamiral Ergun Mengi, İstanbul Milletvekili Prof. Dr. Ümit Özdağ’ın danışmanı değildir. 21. Yüzyıl Türkiye Enstitüsü’ne dışarıdan analiz yazıları yazmanın ötesinde bir ilişkisi olmamıştır."

"Özdağ, Tüm Emekli Amiralleri Yeni Partide Siyaset Yapmaya Davet Etmiştir"

"Ayrıca, Ümit Özdağ, Emekli Tuğamiral Ergun Mengi danışmanı olsaydı, bunu gururla söylerdi. Taslağının Ergun Mengi tarafından yazıldığı iddia edilen ve WhatsApp grubunda yapılan tartışmalarla da son şekli verilerek yayınlandığı ifade edilen 104 amiralin bildirisiyle ilgili, Ümit Özdağ’ın kendisi tarafından 2 kez açıklama yapılmış ve açıklama kamuoyuyla paylaşılmıştır.

Özdağ bildirinin içeriğinin doğru, yayınlanmasının demokratik hak olduğunu ve bu bildiriye gösterilen saray tepkisinin haksız ve yersiz olduğunu ifade etmiştir. Özdağ, aynı zamanda böyle bir bildiriyi yayınlayanların bu bildiriyi AKP’nin istismar etme ihtimalini göz önünde tutmaları gerektiğini de ifade etmiştir.

Özdağ, bildiriyi imzalayan veya imzalamayan tüm emekli amiralleri, generalleri, subayları, astsubayları, varsa lojmanlarını ve korumalarını terk ederek,  akademisyenleri, esnafı, işçiyi, işvereni ve Türk gençliğini,  Ayyıldız Hareketi çerçevesinde yürüyüşüne başlayan yeni partide siyaset yapmaya davet etmiştir.

FETÖ’cü Emre Uslu, sosyal medya trolleri, Yunan İstihbaratının psikolojik harp savaşçıları ile işbirliği yaparak, sözde sanal operasyon yapan zevzeklere ve aziz Türk kamuoyuna duyurulur."