Haberler
Giriş Tarihi : 07-09-2020 15:25   Güncelleme : 08-09-2020 09:53

40 Kaymakam Fetö Soruşturması Sebebiyle Görevden Alındı

İçişleri Bakanlığı'nın il valiliklerine gönderdiği talimatla birlikte ülke genelinde 40 kaymakam görevden alındı. Kaymakamların görevden alınmasının sebebi olarak Fetö soruşturması gösteriliyor.

40 Kaymakam Fetö Soruşturması Sebebiyle Görevden Alındı

İçişleri Bakanlığı'nın il valiliklerine gönderdiği talimatla 40 kaymakam görevden alındı. Kesin bilgi olmamakla birlikte kaymakamların FETÖ ile iltisakları olduğu ileri sürülüyor. Bakanlığın listesinde yüzlerce mülki amirin yer aldığı belirtildi.

İçişleri Bakanlığı’nın, ülke genelinde bazı kaymakamların görevden alınması amacıyla il valilerine gönderdiği talimatlar sonrasında bu sabahtan itibaren kaymakamlar görevden alınmaya başlandı.

Görevden alınan kaymakamlar hakkında FETÖ soruşturmaları başlatıldığı öne sürüldü.

Talimatların gitmesiyle birlikte ilk aşamada 40’tan fazla kaymakamın görevden alındığı belirtildi.

Bu sabah görevden alınanlar arasında Diyarbakır Silvan Kaymakamı ve aynı zamanda belediye kayyımı Mehmet Uslu, Ağrı Diyadin Kaymakamı ve aynı zamanda belediye kayyımı Hasan Doğan ile Şanlıurfa Karaköprü Kaymakamı Ufuk Akıl ve Akçakale Kaymakamı Hamza Özer yer aldı.

Soruşturmanın, daha önce mülki idareye yönelik soruşturmayı yürüten Tokat Cumhuriyet Başsavcılığı ile MİT Başkanlığı’nın tespitleri sonrasında başlatıldığı öğrenildi. Listede 400 dolayında mülki idare amiri olduğu öne sürülüyor. Soruşturmanın FETÖ’nün devlet içinde yerleşmeye hız verdiği süreçteki ‘95. Dönem Kaymakamları’ üzerine yoğunlaştığı ifade ediliyor. Görevden alınan kaymakamlar hakkında Ankara’da FETÖ’den adli soruşturma başlatılacağı öğrenildi.

Eski AK Parti milletvekili Mehmet Metiner, sabah saatlerinde sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımla memleketi Ağrı’dan üç kaymakamın FETÖ soruşturmaları çerçevesinde görevden alındığını ileri sürmüştü.