Haberler
Giriş Tarihi : 30-09-2021 11:14   Güncelleme : 30-09-2021 15:15

6 Parti Cumhurbaşkanı Adayını Belirlemek İçin Bir Araya Geliyor

Gazeteci Barış Pehlivan 6 partinin yetkililerinin TBMM'de bir araya gelerek Cumhurbaşkanı adayını belirleme çalışmalarına başlayacağını yazdı.

6 Parti Cumhurbaşkanı Adayını Belirlemek İçin Bir Araya Geliyor

Cumhuriyet Gazetesi yazarı Barış Pehlivan, buguünkü yazısında; CHP, İYİ Parti, Saadet Partisi, DEVA Partisi, Gelecek Partisi ve Demokrat Parti'den oluşan üst düzey yöneticilerin 5 Ekim'de TBMM'de buluşarak Cumhurbaşkanı adayını belirleme çalışmalarına gireceğini ifade etti.

Pehlivan, CHP, İYİ Parti, Saadet Partisi, DEVA Partisi, Gelecek Partisi ve Demokrat Parti'ni önce Ankara’da, sonra İstanbul’da yemekli bir masada buluştuklarını ve 5 Ekim'de TBMM’de toplanacaklarını belirtti. 

Pehlivan'ın yazısının ilgili bölümü şu şekilde:

"Üçüncü zirvede “Temel İlkeler Belgesi” diye adlandırdıkları bir metin üzerinde son rötuşların yapılması planlanıyor. Muhalefet partilerinin iki numaralı isimleri orada çıkan sonucu genel başkanlarının önüne koyacak.

O belgede yazacakları farklı partilerden kaynaklara sordum. Üç başlık öne çıktı:

- Parti üyesi dahi olmayan bir cumhurbaşkanı tarif edilecek.

- Hükümeti düşürmenin güç, kurmanın kolay olduğu bir parlamenter sistem ortaya konacak.

- Bağımsız bir yargı için Hâkimler ve Savcılar Kurulu’nun, belki başka adla nasıl yeniden düzenleneceği anlatılacak.

Aldığım notlar arasında en çarpıcı olan ise sondaydı.

Zira, hazırlanan ortak metnin CHP, İYİ Parti, Saadet Partisi, Demokrat Parti, Gelecek Partisi ve DEVA Partisi genel başkanları tarafından birlikte kamuoyuna açıklanması bekleniyor. Altı muhalefet partisi liderinin yan yana kameralar karşısına çıkacak olması bir meydan okuma olarak değerlendiriliyor." değerlendirmesinde bulundu.