Haberler
Giriş Tarihi : 09-03-2021 16:08   Güncelleme : 09-03-2021 16:08

AB: Rus Dezenformasyonunun Ana Hedefi Almanya

Brüksel: Rusya'nın Avrupa Birliği'ndeki dezenformasyon faaliyetlerinin ana hedefi Almanya.

AB: Rus Dezenformasyonunun Ana Hedefi Almanya

Avrupa Birliği Dış İlişkiler Servisi (EAD)'ın salı günü Brüksel'de açıkladığı rapor, Birlik üyeleri içinde Rusya merkezli dezenformasyon faaliyetlerinin çoğunlukla Almanya'yı hedef aldığını gösteriyor. 

Yanıltıcı ve yalan haberlerin derlendiği Avrupa Birliği bünyesindeki "EUvsDisinfo" adlı veri bankasında Almanya hakkında 2015'ten bu yana 700'ü geçkin dezenformasyon olayının kaydedildiğini bildirdi. Aynı zaman dilimi içinde Almanya'yı, en az 300 vaka ile Fransa ve en az 170 vaka ile İtalya takip ediyor.

Almanya'ya yönelik yanıltıcı bilgilerin hem Rus siyasiler hem de Kremlin medyası tarafından sistemli bir kampanya halinde yayıldığı belirtilen raporda, Alman siyasilerin bu çekincelerle Rusya'yla doğrudan diyaloga girmekten kaçındığı vurgulandı. 

Almanya, geçtiğimiz yıl Rus istihbaratı tarafından çamaşırına yerleştirilen sinir gazıyla zehirlenen ve Almanya'nın Kara Orman bölgesinde tedavi olan Rus siyasetçi Alexey Navalny davasında Rusya'ya yönelik yaptırımların artırılmasını savunan AB ülkeleri arasındaydı. Yolsuzluk karşıtı bir aktivist olan Navalny, her ne kadar Moskova yalanlasa da zehirlenmesinin arkasında Kremlin'in olduğunu söylüyor. Navalny Rusya'ya döndükten sonra tutuklandı ve şu an hapiste.

AB geçtiğimiz ay, Navalny davasıyla ilişiği olan dört üst düzey Rus yetkiliyi kara listeye alarak, Kırım'ın işgali ve Rusya'nın Ukrayna'daki silahlı ayrılıkçalara desteği nedeniye daha önceden uygulanan ekonomik yaptırımlara bir yenisini eklemişti.

Avrupa Birliği liderleri, 25-26 Mart'ta yapılacak olan zirvede Rusya ile ilişkileri ve atılacak adımları masaya yatıracaklar.