Haberler
Giriş Tarihi : 11-09-2020 11:26   Güncelleme : 11-09-2020 11:31

AB Rusya'ya Uyguladığı Ukrayna Yaptırımlarını Uzattı

AB Konseyi, işgalci Rusya'ya uygulanan bireysel yaptırımları 1 yıl uzatma kararı aldı.

AB Rusya'ya Uyguladığı Ukrayna Yaptırımlarını Uzattı

Avrupa Birliği (AB), Ukrayna’nın toprak bütünlüğünü ihlal ettiği gerekçesiyle Rusya’ya uyguladığı bireysel yaptırımları 6 ay daha uzattı. Yaptırım listesinde 175 kişi ve 44 şirket bulunuyor.

QHA'nın haberine göre AB Konseyi, 10 Eylül 2020 tarihinde, Ukrayna’nın toprak bütünlüğü, egemenliği ve bağımsızlığını tehdit etmesi nedeniyle Rusya’ya uygulanan kısıtlayıcı tedbirleri 15 Mart 2021’e kadar uzatma kararı aldı.

Konsey’den yapılan açıklamada, yaptırımlar uyarınca mal varlığı dondurulan ve seyahat yasağı uygulanan kişi sayısının 175, şirket sayısının ise 44 olduğu kaydedildi.

AB'nin Diğer Yaptırımları

AB, Rusya’ya ekonomik yaptırım kararını ilk olarak 2014 yılında almıştı.

Bireysel yaptırımların yanı sıra, AB Rusya’ya şu anda 31 Ocak 2021’e kadar yürürlükte olan sektörel yaptırımlar uyguluyor, ayrıca Ukrayna’ya bağlı Kırım Yarımadası’nın işgali nedeniyle halihazırda 23 Haziran 2021’e kadar geçerli olan yaptırım paketi uygulanıyor.

AB’nin diğer yaptırımları uyarınca 27 üye ülke, Rusya’ya silah satışı yapamıyor, Rusya’nın, petrol ve gaz sektörlerinde kullanılan bazı teknolojileri AB ülkelerinden alması kısıtlanıyor. Ayrıca Rus kamu bankaları, Avrupa’da finans sektöründen dışlanıyor.

Kırım’ın işgali nedeniyle uygulanan yaptırımlar uyarınca, AB’ye işgal altındaki Kırım ve Sivastopol’den ürün ithalatı yasaklanıyor, Rus işgali altındaki bölgelerden emlak alınmasına izin verilmiyor ve bu bölgelerdeki şirketler ile herhangi bir finansal hizmetin sağlanmasına sınırlama getiriliyor. İşgal altındaki Kırım ve Sivastopol’deki turizm faaliyetlerine de kısıtlama getirilirken, özellikle Avrupa yolcu gemilerinin işgal altındaki bölgelerde bulunan limanlara girişi yasaklanıyor.