Haberler
Giriş Tarihi : 25-03-2021 13:51   Güncelleme : 25-03-2021 13:51

AB, Türklere Serbest Dolaşım Getiriyor

AB liderleri Türk vatandaşlarının AB’ye sınırlı serbest dolaşımını değerlendiriyor.

AB, Türklere Serbest Dolaşım Getiriyor

Fransız Haber Ajansı AFP, Türkiye'nin değişmesini istediği Gümrük Birliği, güvenlik konusunda üst düzey diyalog ve serbest dolaşım konularında AB'nin bugün liderler zirvesinde karar vereceğini duyurdu. Liderler; serbest dolaşım, gümrük birliğinin yenilenmesi ve Türkiye ile AB güvenlik politikası ile ilgili yeni fasılların Haziran’da açılması değerlendirilecek.

Serbest dolaşım, vize almadan Türk pasaportu ile AB üyesi ülkelerde belki ilk başta üç ay kalabilmeyi veya iş için sınırsız giriş – çıkış yapabilmeyi sağlayacak.

Akdeniz Konusunda Uzlaşmacı Tavır

Doğu Akdeniz konusunda Türkiye ile Yunanistan arasında yapılan görüşmeler de, AB'nin tavrının yumuşamasına neden oldu.

Geçen hafta Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüşen AB Komisyon Başkanı Ursula von der Leyen, özellikle Doğu Akdeniz konusunda, daha uzlaşmacı tavır beklediklerini söyledi.

Erdoğan'ın ise, “Birlik dayanışması adına” AB'nin Yunanistan ve Kıbrıs Rum Kesimi'nin arkasında bu şekilde haksız bir duruş sergilememesini beklediğini vurguladığı belirtiliyor.

AB'nin ayrıca, Türkiye'deki Suriyeli mülteciler için, yaklaşık 1 milyar Euro'luk yeni bir kaynak aktarımı sözü verdiği öğrenildi. Ayrıca, Türkiye ile AB arasındaki mültecilerin engellenmesi konusundaki anlaşmanın devamlılığı konusunda fikir birliği sağlandı.