Ekonomi
Giriş Tarihi : 18-12-2020 20:28   Güncelleme : 18-12-2020 20:28

ABD 60'ın Üzerinde Çinli Firmayı Kara Listeye Aldı

SMIC'nin de aralarında bulunduğu 60'ın üzerinde Çinli şirket, ABD'nin ulusal güvenlik çıkarlarına aykırı olduğu düşünülen eylemleri nedeniyle kara listeye alındı.

ABD 60'ın Üzerinde Çinli Firmayı Kara Listeye Aldı

ABD Ticaret Bakanlığı, "ulusal güvenliği koruma" gerekçesiyle aralarında mikroçip üreticisi Uluslararası Yarı İletken İmalat Şirketi'nin (SMIC) de bulunduğu 60'tan fazla Çinli şirketi kara listeye aldığını açıkladı.

Bakanlıktan tarafında yapılan açıklamada, kara listeye alınan şirketlerin belirli ABD teknolojilerini edinme kabiliyetinin sınırlanacağı, ABD'li ihracatçıların bu şirketlere satış yapmak için lisans başvurusu yapmasının zorunlu olacağı ifade edildi.

Açıklamada, SMIC'in yanı sıra 60'ın üzerinde şirketin ABD'nin ulusal güvenlik veya dış politika çıkarlarına aykırı olduğu düşünülen eylemleri doalyısıyla kara listeye eklendiği belirtildi. Ayrıca, bu şirketler arasında; Çin'deki insan hakları ihlallerine imkan tanıyan, Güney Çin Denizi'ndeki silahlanmayı ve hukuka aykırı denizcilik iddiaları destekleyen, Çin Halk Kurtuluş Ordusu'nun programlarını desteklemek için ABD menşeli malları satın alan kuruluşlar ile ABD'nin ticari sırlarını çalmaya teşebbüs eden kuruluşların yer aldığı da bildirildi.

ABD Ticaret Bakanı Wilbur Ross ise konuya yönelik olarak, "Gelişmiş ABD teknolojisinin, giderek daha savaşçı bir hasımın ordusunu oluşturmasına yardımcı olmasına izin vermeyeceğiz." dedi.