Haberler
Giriş Tarihi : 19-12-2020 17:23   Güncelleme : 19-12-2020 17:23

ABD, Çinli Teknoloji Şirketlerini Yaptırım Listesine Aldı

ABD, Çin'de insan hakları ihlalleri ile baglantılı oldukları tespit edilen teknoloji şirkelerini yaptırım listesine aldı.

ABD, Çinli Teknoloji Şirketlerini Yaptırım Listesine Aldı

ABD, aralarında Çin’in çip üreticisi SMIC ve drone devi DJI de olduğu listede 77 kurum ve kişiyi insan hakları ihlalleriyle bağlantılı oldukları için yaptırım listesine aldı. 

ABD Ticaret Bakanlığından yapılan açıklamada, "Çin'in Uygur Özerk bölgesi başka bölgelerdeki vatandaşlarına baskı uygulamak amacıyla aktif olarak zorla çalıştırma, DNA verileri toplama, izleme/gözetleme faaliyetlerini teşvik ettiği" ifadelerine yer verilirken; DJI, AGCU Scientech, Çin Ulusal Bilimsel Araç ve Gereçler, Kuang-Chi Grubu adlı şirketlerin Çin’de insan hakları ihlallerinin önünü açtıkları ve bu dört şirketin yüksek teknoloji imkanlarını kullanarak izleme/gözetleme yapılması ve genetik bilgi toplanmasını sağladığı kaydedildi.

ABD Ticaret Bakanı Wilbur Ross, “Çin’in sınırları içinde ve dışındaki zorba davranışı ABD’nin ulusal güvenlik çıkarlarına zarar vererek, müttefik ve ortaklarımızın egemenliğinin altını oyuyor, insan haklarını, etnik ve dini azınlık gruplarının onurunu ihlal ediyor” ifadelerini kullandı.