Haberler
Giriş Tarihi : 03-04-2021 10:24   Güncelleme : 03-04-2021 10:24

ABD S-400 Çağrısını Yineledi: Elinizde Bulundurmayın

ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin ve Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’ın gerçekleştirdiği telefon görüşmesinde S-400 konusu değerlendirildi.

ABD S-400 Çağrısını Yineledi: Elinizde Bulundurmayın

ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin ile Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar'ın telefon görüşmesi sonrasında Pentagon'dan açıklama geldi. Açıklamada Austin’in Türkiye’yi Rus füze savunma sistemini elinde bulundurmama çağrısı yaptığı kaydedildi. İki bakanın, Doğu Akdeniz’de tüm gerilimlerin azaltılması çabaları ve olumlu diplomatik gelişmeler hakkında konuştuğu, Austin’in, NATO müttefikleri Türkiye ve Yunanistan arasında süren görüşmelerden ve iki hükümetin bu sürece bağlılığından duyduğu memnuniyeti dile getirdiği kaydedildi. Austin ve Akar’ın, Rusya’nın yarattığı zorluklar dahil, NATO’nun doğu ve güney cepheleri boyunca yaşanan istikrarsızlıkları da ele aldığı bilgisi verildi.

ABD Savunma Bakanı Austin Karadeniz’de son askeri tatbikatlar dahil müttefikler ve ortaklar arasındaki iş birliğinin altını çizdi.

Görüşmeyle ilgili olarak Milli Savunma Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada iki bakanın görüşmede bölgesel güvenlik ve ikili savunma işbirliği konularında görüş alışverişinde bulunduğu aktarıldı.