Haberler
Giriş Tarihi : 24-09-2020 00:26   Güncelleme : 24-09-2020 00:26

ABD Türkiye Büyükelçisi: Türkiye ABD İlaç Şirketlerine Ödeme Yapmıyor, Satışlar Durabilir

ABD Türkiye Büyükelçisi David Satterfield, Türkiye'nin ABD'li ilaç şirketlerine borcunu ödemediğini ve bu durumun devam etmesi halinde şirketlerin ilaç satışını durdurabileceğini açıkladı.

ABD Türkiye Büyükelçisi: Türkiye ABD İlaç Şirketlerine Ödeme Yapmıyor, Satışlar Durabilir

ABD Türkiye Büyükelçisi David Satterfield, Türkiye'nin ABD'li ilaç şirketlerine borcunu ödemediğini ve bu durumun devam etmesi halinde şirketlerin ilaç satışını durdurabileceğini ifade etti.

Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu Türkiye-ABD İş Konseyi ile ABD Ticaret Odası tarafından düzenlenen 38. Amerikan-Türk Konferansı'nda konuşan Satterfield, Türkiye'deki devlet hastanelerinin yabancı ilaç şirketlerine borcunun bir yıl içinde 230 milyon dolardan 2,3 milyar dolara çıktığını belirtti ve şirketlerin bu şekilde devam etmek istemeyebileceğini, bunun da Türkiye'nin çıkarına olmayacağını açıkladı.

Bir yıl önce ABD Ticaret Bakanı Wilbur Ross'un AKP Lideri Recep Tayyip Erdoğan ve Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak ile görüşmesinde bu sorunun çözüleceğine dair söz verildiğini söyleyen Satterfield, Türkiye'nin ilaç şirketlerini bazı alacaklarından vazgeçmeye ikna etmeye çalıştığını açıkladı.

ABD'li büyükelçi, "Şirketler Türkiye piyasasından ayrılmayı ya da Türkiye riskini azaltmayı değerlendirecekler. Bu da Türkiye'nin çıkarlarına hizmet eden bir istikamet değil" ifadelerini kullandı.