Haberler
Giriş Tarihi : 05-04-2021 17:18   Güncelleme : 05-04-2021 17:18

ABD'de Düzenli İbadet Edenlerin Oranı Yüzde 50'nin Altına Düştü

ABD’de yapılan bir araştırmaya göre, ilk kez düzenli ibadet edenlerin oranı yüzde 50’nin altına düştü.

ABD'de Düzenli İbadet Edenlerin Oranı Yüzde 50'nin Altına Düştü

ABD merkezli araştırma şirketi Gallup, ülkede dindarlık üzerine bir anket yaptı. Şirketin yaptığı ankete göre, ilk kez düzenli ibadet oranı yüzde 50’nin altına düştü.

Ülkedeki kilise üyeliği oranın 1937'de yüzde 70'in üzerinde olduğunu belirten Gallup, bu oranın yüzde 47'lere gerilediğini aktardı.

Kiliseye gidenlerin oranının gençler arasında ciddi derecede düşük olduğu gözlemlenen araştırmada, gençlerin sadece 36’sının hala kiliseye düzenli gittiği belirtildi.

Muhafazakar Siyasetçiler Dinden Uzaklaşmaya Sebep Oluyor

Bir kilise, cami veya sinagoga üye olduklarını söyleyenlerin oranı yüzde 47'de kalırken, Gallup’un araştırmasıyla ilgili değerlendirmelerde bulunan uzmanlar, sağcı ve muhafazakâr siyasetçilerin son dönemde din adına attığı bazı adımların gençlerde tepkiye yol açtığını kaydetti. Notre Dame Üniversitesi'nin siyaset bilimleri dekanı ve 'Din bizi nasıl bölüyor ve birleştiriyor' kitabının yazarı David Campbell, dindarlık oranlarındaki azalmanın sebeplerinden birinin siyasi olduğunu ve 'dindar sağa karşı alerjik bir tepki' verildiğini söyledi.

Cambell, Gençlerin ve özellikle de LGBTİ bireylerinin büyük bir çoğunluğu, dinin kendilerine karşı alerjik yaklaştığını belirterek, dinden uzaklaşıldığının altını çizdi.