Haberler
Giriş Tarihi : 28-03-2021 17:43   Güncelleme : 28-03-2021 17:43

ABD'de Gardiyanı Rehin Alan Bir Mahkum, Polis Tarafından Öldürüldü

ABD’de Oklahoma Cezaevinde kötü koşulları protesto etmek için bir gardiyanı rehin alan mahkum, polis tarafından vurularak öldürüldü. Mahkumun öldürülmesinin ardından cezaevi önünde protesto başladı.

ABD'de Gardiyanı Rehin Alan Bir Mahkum, Polis Tarafından Öldürüldü

İHA'nın haberine göre ABD'deki Oklahoma Cezaevindeki bir mahkum, kötü koşulları protesto etmek için bir gardiyanı rehin aldı. Mahkum, su olmadığı için haftalardır duş alamadıklarını ve tuvaletlerin tıkandığını ifade ederek durumun düzeltilmesini istedi. Rehine olayı üzerine cezaevine polis girdi. Mahkum, rehin aldığı gardiyanın boynuna bir nesne yaklaştırınca polis de ateş açtı. Polisin açtığı ateş sonucu mahkum, yaşamını yitirdi. Mahkumun öldürülmesinin ardından cezaevi önünde toplanan protestocular, polisin olaya müdahale şekline tepki gösterdi. Hafif yaralanan gardiyanın ise hastaneye kaldırıldığı öğrenildi.

Gardiyanın Tehlike Altında Olduğunu Düşünerek Mahkumu Vurmuşlar

Polis tarafından yapılan açıklamada, rehine olayı cezaevinin 10'uncu katında meydana geldi. İsyan çıkaran mahkum, kendisine ilaç vermeye gelen gardiyanı rehin alarak diğer 37 mahkumun da kaldığı koğuşun anahtarlarına el koydu.

Olayın ardından basına açıklama yapan Oklahoma İlçe Şerifi Tommie Johnson, binaya girdikten sonra olayı kontrol altına almaya çalıştıklarını, ancak gardiyanın tehlike altında olduğunu düşünerek mahkumu vurduklarını söyledi.

Oklahoma Cezaevi'nin yöneticisi Greg Williams ise idarî birimlerin koşulları iyileştirmek için çalışmaya devam ettiğini söyledi. Williams, “Bu koşulları sürekli yönetiyoruz. Gelip bunu çözmemize yardımcı olan anlaşmalı olduğumuz kurumlar var. Yani bu sürekli olan bir şey değil” dedi.