Haberler
Giriş Tarihi : 18-02-2021 16:54   Güncelleme : 18-02-2021 16:54

ABD'deki Elektrik Kesintisi Nedeniyle Çok Sayıda Şempanze ve Maymun Öldü

Primarily Primates şirketi icra direktörü "Asla ama asla ofisimin bir morga dönüşeceğini düşünmemiştim, ama öyle oldu" dedi.

ABD'deki Elektrik Kesintisi Nedeniyle Çok Sayıda Şempanze ve Maymun Öldü

Sıcaklıkların sert düşüşüne neden olan fırtına, elektrik şebekelerinin artan taleple başa çıkamaması üzerine ABD'nin güney eyaletleri boyunca elektrik kesintilerine yol açtı. Primarily Primates barınağı icra direktörü Brooke Chavez, Salı günü San Antonio Express-News'e yaptığı açıklamada, eyalet genelindeki 4 milyona yakın haneyle beraber barınak tesisinde de Pazartesi günü elektrik kesintisi yaşandığını belirtti.

Chavez, barınaktaki yaklaşık 350 hayvanı sıcak tutma çabasıyla çalışan ve gönüllülerden oluşan 12 kişinin yardımıyla jeneratörler, propan depoları ve ortam ısıtıcıları kurulduğunu ve battaniye temin edildiğini ifade etti. Fırtınanın gece boyunca şiddetini artırması sonucu sıcaklığın tekrar düşmesi üzerine barınak çalışanları ve gönüllüler hayvanları Teksas-Oklahoma sınırındaki başka bir barınağa nakletmeye çalıştı. Ancak nakil sürecinde bir şempanze, birkaç maymun, lemurlar ve tropikal kuşlar gibi bazı hayvanların çoktan ölmüş olduğunu fark ettiler.

Eğlence sektöründe sömürüldükten sonra barınağa getirilen tüm hayvanların nakli de mümkün olmadı. Emsalsiz koşullar ortasında nakli çok zor bulunan 33 şempanze dahil birçok hayvan başının çaresine bakmak üzere geride bırakılmak zorunda kalındı.

Chavez Salı günü Express-News'e "Daha önce hiç böyle bir karar vermek zorunda kalmamıştım. Hangi hayvanları yakalayabileceğimizi tahmin etmeye bağlı olarak kimleri kurtarabileceğimize karar vermek... Asla ama asla ofisimin bir morga dönüşeceğini düşünmemiştim, ama öyle oldu.'' dedi.

Chaves, kar erimeye başlayana ve hava şartları iyileşene kadar barınağın ne kadar hayvanın öldüğünü bilemeyeceğini ekledi.