Haberler
Giriş Tarihi : 29-09-2021 10:28   Güncelleme : 29-09-2021 10:46

"ABD'den Bizi Rahatlatacak Adımlar Geciktikçe Cumhurbaşkanımızın Tepki Vermesi Normal"

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, AKP'li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın ABD ziyaretinin başarısızlığına ilişkin açıklama yaptı.

AKP'li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan 76ç Birleşmiş Milletler Genel Kurulu için gittiği ABD'de Başkan Joe Biden'dan randevu alamamış, buna ilişkin yaptığı açıklamada "Amerika’da bizim münasebetlerimiz iki NATO ülkesi olarak burada olmamalı. Terör örgütleriyle ilgili mücadelede maalesef ABD şu anda terör örgütlerine beklenenin çok çok üstünde destek veriyor ve onlarla mücadele etmesi gerekirken tam aksine onlara yüklü miktarda araç-gereç destekleri veriyor. Bir NATO ülkesi olarak bu tür yaklaşımlar olduğu sürece bizim de bunları tüm dünya kamuoyuyla paylaşmamız gerekir" demişti.

Erdoğan'ın bu açıklamasını değerlendiren Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın "New York'ta özel bir şey olmasına gerek yok. Bu PYD/YPG'ye verilen destek devam ediyor, FETÖ konusunda bir adım atılmıyor. Dolayısıyla Cumhurbaşkanımızın böyle bir tepki vermesi normal. Somut bir adım bekliyoruz. Türkiye'yi rahatlatacak adımlar bekliyoruz. Bunlar geciktikçe Cumhurbaşkanımız da 'Bu durum nereye gidiyor' diyor. Burada ben şunu da söyleyeyim; ABD yönetiminin dış politikasında eleştiriye maruz kaldığını görüyorum. Tutarlı bir politika ortaya koyamadılar. Bu konuda büyük baskı altındalar. Ben meseleye taktik konuları olarak bakmıyorum" diye konuştu.

Biz Patriot Almak İstiyoruz

"Türkiye gibi bir ülkenin hava savunma sisteminin olmaması düşünülebilir mi? F-16'lar koruma sağlıyor ama karadan havaya yoktu. Biz ne yapıyorduk. Patriot kiralıyorduk" diyen Kalın, "2015 senesi olması lazım, ABD'den bir haber geldi. 1-2 batarya çekeceğiz. Suriye savaşının ortasında Türkiye bu kadar saldırıya maruz kalırken neden böyle bir karar alınıyor? O patriotlar bir daha gelmedi. Ardından Almanya patriotlarını çektiler. O olaydan sonra Kobani operasyonu yapıldı. Türkiye'de sadece patriotlarını bırakan İspanya oldu" ifadelerini kullandı.

Kalın ayrıca "Biz paramızla patriot sistemi almak istiyoruz. Cumhurbaşkanımız bunu Obama'ya birçok kez söyledi. 'Bunu nasıl diğer NATO müttefiklerine sattınız. Biz de satın almak istiyoruz' diye söyledi. Birçok defa bu konu konuşulduğu halde olumlu yanıt alamayınca Cumhurbaşkanımız, bizim başka alternatiflerimiz de var dedi. Blöf yaptığımızı sandılar. Çin'den bize 4 tane teklif geldi. Rusya'dan Çin'den teklifler geldi. Gelen teklifler içerisinde birileri hala Cumhurbaşkanımızın blöf yaptığını zannettiler. Biz S-400 alınca "Türkler ciddiymiş" demeye başladılar. Ve biz de S-400'leri aldık" şeklinde konuştu.