Haberler
Giriş Tarihi : 17-03-2021 17:02   Güncelleme : 17-03-2021 17:02

ABD'den Çin ve Hong Konglu 24 Yetkiliye Yaptırım

ABD, Çin'in Hong Kong için hayata geçirdiği yeni reformlar nedeniyle üst düzey 24 yetkiliye yaptırım uygulayacağını açıkladı.

ABD'den Çin ve Hong Konglu 24 Yetkiliye Yaptırım

ABD, Biden'ın Çin ile gerçekleştireceği görüşmelerin hemen öncesinde, Çin'e yönelik yaptırım listesine 24 yetkiliyi daha ekledi.

ABD Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, Çin'in Hong Kong'da uyguladığı reformların 'demokrasiye ve seçim sistemine zarar verdiği' söylendi.

Yaptırımlar, Çin Ulusal Halk Kongresi Daimi Komitesi Başkanı Li Canşu’nun 14 yardımcısı, Hong Kong Ulusal Güvenlik Departmanı, Hong Kong’un Güvenliğini Koruma Ofisi ile Çin Devlet Konseyi Hong Kong ve Makau İşleri Ofisinden 24 yetkiliyi hedef alıyor. Yaptırımlar, söz konusu isimlerin ABD'ye seyahatlerini yasaklıyor ve Amerikan finans kurumlarıyla ilişkilerini engelliyor.

Yaptırıma uğrayan kişiler arasında Çin Komünist Partisinin 25 kişilik liderlik kadrosundan Vang Çın ile Hong Kong'un UHK'deki delegesi Tam Yiu-chung da bulunuyor. 

Dışişleri Bakanı Antony Blinken, ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan ile birlikte Güney Kore'ye yapacakları ziyaret öncesinde yaptığı açıklamalarda, Çin’in reform hamlelerinden 'endişe duyduklarını' belirtti.