Haberler
Giriş Tarihi : 01-04-2021 12:36   Güncelleme : 01-04-2021 12:50

"Acil Önlemler Alınmazsa Vaka Sayılarımızın 50 Binlere Çıkması Kaçınılmaz"

Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Bülent Ertuğrul, Çin virüsü salgınıyla ilgili açıklamalarda bulundu.

Artık Türkiye'de salgının başat türünün İngiltere varyantı olduğunu belirten Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Bülent Ertuğrul, İngiltere varyantının 0-9 yaş arası çocuklara daha fazla bulaştığına dair ellerinde bilimsel bir veri bulunmadığını belirterek, "Böyle bir söylem var ama özellikle İngiltere varyantı tüm yaşlardaki insanlara çok daha çabuk ve kolay bulaşıyor. Bazen sosyal mesafeyi ayarlamaksızın, bazen maskesiz yakın olabildiğinden İngiltere mutasyonunun çocuklar arasında dolaşımı daha sık olabiliyor. Şu anda ülkemizde İngiltere mutasyonu, İngiltere varyantı hakim konuma geçmiş durumda. Bu nedenle tüm yaş grupları için bu riski söyleyebiliriz. Hastalığın ağır geçirilmesi konusunda ise henüz elimizde yeterli veri olmadığını söyleyebilirim" ifadelerini kullandı.

Vaka sayılarının süratli artışı karşısında acil olarak önlemler alınması gerektiğini vurgulayan Ertuğrul, "Ramazan ayına 30 bin civarı günlük olgu sayısıyla giriyoruz. Bu bizim için çok büyük bir risk. Buna bir de İngiltere varyantının yaygın olmasını da eklersek, Ramazan'a kadar geçecek sürede bir an önce bazı önlemlerin alınması gerekiyor. Bu önlemler acil olarak alınmalı. Aksi takdirde olgu sayılarımızın 50 binlere çıkması ve can kayıplarımızın artması kaçınılmaz olacak. Bence bir an önce bazı önlemler alınmalı. Bunun içerisine ciddi karantina önlemleri de dahil edilebilmeli. Bizler hekimler olarak, sağlık çalışanları olarak sağlık penceresinden baktığımızda son dönemde hasta yükümüzün arttığını, hastanede yatan hasta sayımızın ve yoğun bakımda yatan hasta sayımızın arttığını söylemem gerekiyor. Bu şekilde Ramazan'a girmemiz durumunda, Ramazan ayı bizim için çok da hayırlı olmayabilir" sözleriyle yetkilileri acilen önlem almaları hususunda ikaz etti.

Prof. Dr. Bülent Ertuğrul, hasta ve vaka sayılarının düşürülebilmesi için "kırmızı illerden" geçişlerin kısıtlanması gerektiğini belirtelerek, "Öncelikle tam bir kapanmaya gitmekten başlanabilmeli. Hasta yükünün yoğun olduğu illerden geçişlerin de sınırlandırılması önlem olarak düşünülebilir. Ayrıca açık olacak yerlerde, işyerlerinde de rutin testlerin, haftalık testlerin yapılabilmesi, şu anda 220 bin civarında olan test sayısının mutlaka 500 binlere, 600 binlere çıkartılması gerekiyor. Tüm bunları topyekun düşünmemiz gerekiyor. Bu tam kapanmayla beraber mümkünse çok hızlı bir biçimde, özellikle risk grubu dediğimiz grubun aşılanmasının tamamlanması gerekiyor" salgınla mücadelenin başarılı olması için aşının ne kadar önemli olduğunu ifade etti.