Haberler
Giriş Tarihi : 16-11-2020 15:58   Güncelleme : 16-11-2020 15:58

AFAD İzmir'deki Belediye Başkanlarına Konuşma Yasağı Getirdi

AFAD İzmir'deki belediye başkanlarına yazı göndererek depremle ilgili açıklama yasağı getirdiği ortaya çıktı.

AFAD İzmir'deki Belediye Başkanlarına Konuşma Yasağı Getirdi

AFAD tarafından İzmir Valiliği'ne gönderilen yazıda belediye başkanları, muhtarlar ve diğer kamu görevlilerin deprem sonrası açıklama yapmaması istendi. 

AFAD ise konunun kamuoyuna yansımasının ardından açıklama yaparak yazının "İzmir'e özel olmadığını" söyledi. AFAD, "Afetlerde oluştuğu görülen bilgi kirliliğini önlemek amacıyla yazılmıştır. Afetlerin ilk anlarında teyitli olmayan bilgilerin toplumda panik, dezenformasyon ve spekülasyonlara neden olmaması için Türkiye'deki tüm belediyelere ve muhtarlıklara hitaben yazılmıştır" şeklinde açıklama yaptı.

AA'nın haberine göre, AFAD'dan yapılan yazılı açıklamada, bazı medya kuruluşlarında ve sosyal medyada 'Afet ve Acil Durumlarda Kamuoyunun Bilgilendirilmesi' ile ilgili yazının İzmir depremiyle ilişkilendirilerek paylaşıldığı belirtilerek, bahse konu yazının, 23 Ekim 2020'de İzmir'deki depremden 7 gün önce yazıldığı ifade edildi.

Yazıyı kamuoyu ile paylaşan CHP İzmir İl Başkanı Deniz Yücel, "Seçilmiş belediye başkanlarını kendi memuru yada bürokratı zanneden zihniyet şimdiye kadar anlamadıysa, bir kere daha anlatalım: İzmir için, deprem gerçeklerini anlatmak için, halkımızla dayanışmak için sizden icazet alacak değiliz" şeklinde konuştu.

Yücel, sosyal medya hesabından şunları söyledi:

"Kriz yaşanır, konuşma! Hak çiğnenir adalet arama!Hırsızlık yapılır görmezden gel! Salgın olur vatandaşa yardım yapma! Bu zihniyetin son ürünü; İzmir’de deprem gerçeğini,İzmirliler için alınacak önlemleri ve yapılacak yardımları konuşmayı, belediye başkanlarımıza yasaklamak oldu.

Seçilmiş belediye başkanlarını kendi memuru yada bürokratı zanneden zihniyet şimdiye kadar anlamadıysa, bir kere daha anlatalım: İzmir için, deprem gerçeklerini anlatmak için, halkımızla dayanışmak için sizden icazet alacak değiliz.

Bu genelge içi boş, devlet geleneğini ayaklar altına alan, zalimlik ve tek adamlık anlayışının bir ürünüdür ve bizler için yok hükmündedir. Belediye başkanlarımız İzmir için çalışmaya, konuşmaya ve gerçekleri paylaşmaya devam edecekler. İlgililere duyurulur!"