Haberler
Giriş Tarihi : 16-03-2021 22:03   Güncelleme : 16-03-2021 22:20

Afganistan'da 9 Yıl Önce Şehit Olan 12 Kahraman Türk Askeri Anıldı

Milli Savunma Bakanlığı (MSB), 16 Mart 2012'de Afganistan'ın başkenti Kabil yakınlarındaki helikopter kazasında şehit olan 12 Kahraman Türk askerini andı.

Afganistan'da 9 Yıl Önce Şehit Olan 12 Kahraman Türk Askeri Anıldı

Milli Savunma Bakanlığının (MSB) Twitter hesabından yapılan paylaşımda, "NATO görevi kapsamında 9 yıl önce Afganistan'da meydana gelen helikopter kazasında şehit verdiğimiz 12 kahraman silah arkadaşımızı unutmadık, unutmayacağız. Afganistan'da şehit verdiğimiz tüm kahraman silah arkadaşlarımıza Allah'tan rahmet diliyoruz" ifadeleri kullanıldı.

Türkçe ve İngilizce olarak yapılan paylaşımda, Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün "Yurtta sulh, cihanda sulh" sözü ile Türk ve Afganistan bayraklarının altında şehitlerimizin fotoğraflarının bulunduğu bir görsel de yer aldı.

NATO'nun Afganistan'da faaliyet gösteren Uluslararası Güvenlik Yardım Kuvveti (ISAF) kapsamında Türkiye'nin komuta ettiği Kabil Bölge Komutanlığının emrindeki Sikorsky türü bir helikopterin, 16 Mart 2012'de Kabil yakınlarında kaza kırıma uğraması sonucu Binbaşı Serkan Doğan, Mühendis Binbaşı Mithat Çolak, Hava Binbaşı Şükür Bağdatlı, İstihkam Binbaşı İsmail Cem Yakınlar, İkmal Yüzbaşı İlker Aydın, Kara Pilot Yüzbaşı Adil Erdoğan, İkmal üsteğmenler Murat Yıldız ve Okan Melikoğlu, Kara Pilot Üsteğmen Tahsin Barutçu, Kıdemli Başçavuş Salih Helvacı, Kıdemli Üstçavuş Mehmet Aktaş ve Piyade Uzman Çavuş Önay Vurucu adlı kahramanlarımız şehit olmuşlardı.