Haberler
Giriş Tarihi : 09-03-2021 16:01   Güncelleme : 09-03-2021 16:17

Akademisyen Alımlarında ''Akrabaların Kadrolaşmasına'' Engel

Üniversitelerin öğretim üyesi alım ilanlarında başvuru koşulları değiştirildi.

Akademisyen Alımlarında ''Akrabaların Kadrolaşmasına'' Engel

Yükseköğretim Kurulu'nca (YÖK) üniversitelerde açılan akademisyen alımı ilanlarında kişiye özel muamele yapılmasını engelleyecek bir karar alındı. 

Öğretim Üyeliğine Yükseltilme ve Atanma Yönetmeliğinin 'genel şartları' düzenleyen maddesine, "İlana başvuru koşulu olarak adayların lisansüstü tez veya uzmanlık tezi adlarının bir kısmı veya tamamı yazılamayacağı gibi ilanda sadece belirli bir adayı tanımlayan özel şartlara da yer verilemez." fıkrası eklendi.

Resmi Gazete'de yayımlanan yeni düzenlemeye göre, üniversitelerde profesör, doçent ve doktor öğretim üyesi alım ilanlarında başvuru koşulu olarak, adayların lisansüstü tez veya uzmanlık tezi adlarının bir kısmı veya tamamı yazılamayacak, ayrıca ilanda sadece belirli bir adayı tanımlayan özel şartlara yer verilemeyecek. 

Yekta Saraç Açıklama Yaptı

YÖK Akademik Kariyer Liyakat Projesi'nin tanıtım toplantısında, bazı akademik kadro alımlarında yaşanan durumlardan rahatsız olduklarını ve bunları engellemeye yönelik düzenlemeler yapacaklarını ifade eden Yekta Saraç, bu kapsamda yükseköğretim kurumlarının akademik kadro istihdamında liyakat ve fırsat eşitliğini artırmak amacıyla Öğretim Üyeliğine Yükseltilme ve Atanma Yönetmeliğinde yaptıkları düzenlemeyi duyurdu.

Saraç düzenlemeyle ilgili, "Yaptığımız bu çalışma neticesinde, profesör, doçent ve doktor öğretim üyesi kadrolarının özel şartlarında adaylara ait tez/uzmanlık tezi adlarının bir kısmı veya tamamı yazılamayacak. Ayrıca, ilanın özel koşulunda belirli bir adayı tanımlayan özel şartlara da yer verilemeyecek. Belirli bir adayı tanımlayan özel şartların öğretim üyesi alımlarındaki atama ilanlarında yazılmasını engellemeyi hedefleyen ve fırsat eşitliğini, rekabet ve kaliteyi önceleyen bu düzenlememizin yükseköğretimimiz ve akademisyen adaylarımız açısından hayırlı olmasını dilerim." ifadelerini kullanarak açıklama yaptı.