Türk Dünyası
Giriş Tarihi : 29-01-2021 18:24   Güncelleme : 29-01-2021 18:33

Akar: Karabağ'da Türk Askerinin Görev Yapacağı Merkez Yarın Faaliyete Başlıyor

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Dağlık Karabağ'daki Türk ve Rus askerlerinin görev yapacağı merkez hakkında açıklama yaptı.

Akar: Karabağ'da Türk Askerinin Görev Yapacağı Merkez Yarın Faaliyete Başlıyor

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Azerbaycan Savunma Bakanı Zakir Hasanov ile telefon görüşmesi gerçekleştirdi.

Akar, Dağlık Karabağ'daki Ortak Merkez'in oluşturulmasına yönelik çalışmaların tamamlandığını ifade ederek "Türk ve Rus askerlerinin görev yapacağı merkez, yarın faaliyetlerine başlayacak" dedi.

Milli Savunma Bakanlığı'nın internet sitesinde yapılan açıklamada şu ifadeler yer aldı:

Görüşmede, Türk ve Rus askerlerinden oluşan Ortak Merkez’in gündeme gelip gelmediğinin sorulması üzerine Bakan Akar, şunları söyledi:

"Karabağ’da ateşkesi gözetmek ve denetlemek maksadıyla oluşturulacak Türk-Rus Ortak Merkezi’ne ilişkin mutabakat zaptını Rus mevkidaşım Şoygu ile 11 Kasım 2020’de imzalamıştık.

Ortak Merkez’in oluşturulmasına yönelik çalışmalar tamamlandı. Türk ve Rus askerlerinin görev yapacağı Ortak Merkez yarın faaliyetlerine başlayacak.

Zakir Hasanov ile de son durumu değerlendirdik ve hayırlı olsun dileklerimizi karşılıklı olarak ilettik.  Bir general ve 38 personelimizin görev yapacağı Ortak Merkez’in bölgede barış ve istikrarın sağlanması ve sürdürülmesine büyük katkılar sağlayacağına inanıyoruz.

Türk ve Rus askerlerinin bulunacağı bu Ortak Merkez’in çalışmalarıyla faaliyetlerimiz yoğunlaşacak ve Azerbaycanlı kardeşlerimizin hakkını, hukukunu sonuna kadar müdafaa etme görevimizi yerine getireceğiz.

Bir millet, iki devlet anlayışı ile bugüne kadar Azerbaycanlı kardeşlerimizle birlikte olduk, bundan sonra da olmaya devam edeceğiz.”

Açıklamada Akar ile Hasanov'un samimi fotoğrafları da paylaşıldı.