Haberler
Giriş Tarihi : 28-11-2020 19:14   Güncelleme : 28-11-2020 19:14

AKP Konya Milletvekili Sorgun: Suriyeliler Olmasa Sanayi Biter

AKP Konya Milletvekili Ahmet Sorgun, katıldığı yerel bir TV programında Suriyeliler olmasa ülkede sanayinin biteceğini iddia etti.

AKP Konya Milletvekili Sorgun: Suriyeliler Olmasa Sanayi Biter

Konya'nın yerel kanalı olan Kanal 42'de katıldığı bir programda ekonomiyi yorumlayan AKP Konya Milletvekili Ahmet Sorgun, Türkiye'de krizin olmadığını ve vatandaşın iş beğenmediğini savunarak, "Suriyeliler olmasa sanayi biter"  iddiasında bulundu.

Sorgun, Türkiye'de krizin olmadığını savunduğu konuşmasında şu ifadeleri kullandı;

“Ekonomide problem yok diyemeyiz. Hayat, dinamik ve devam ediyor. Alıyoruz, satıyoruz. Dünyanın en güçlü görünen ülkelerinin, ABD’nin ekonomisi ne duruma geldi salgın sürecinde? Avrupa, ne duruma geldi? Avrupa ülkeleri, birçok şeyi üretemez hale geldi. Devlet, salgında 600-700 milyara yakın desteklemede bulundu. Bu süreçten olumsuz etkilenmedik demek, kafamızı kuma gömmek olur ama Türkiye’de bir kriz yok. Biz, şunu biliriz. Sayın Cumhurbaşkanımızın iki özelliği benim için çok önemli. Cumhurbaşkanımız, Allah’tan başka kimseden korkmaz. Bir de bir konuda sonuna kadar çalışır. Sonra da tevekkül eder. Ekonomik alanda da bu böyle. Ekonomi ile olur. Kriz varsa biz pandemi sürecinde insanlara nasıl destek verdik? 

Sorgun, ülkedeki işizliği ise şu sözlerle savundu;

"Çocukluğumuzu bir kenara bırakalım. 50 yıldır cemiyetin içindeyiz. Konya’da sanayiye gidiyorum. Sanayici ‘Eğer Suriyeliler olmazsa sanayi bitti’ diyor. Ağır iş kollarında çalışanların çoğu nereli? Suriyeliler. Köylere gidiyoruz, ‘Afganlılar olmazsa, köylerde çoban yok’ diyorlar. Bize ‘yandım, bittim, işsizim, açım’ diye gelenler oluyor. Bir işadamını arıyorum. ‘Birisini göndereceğim’ diyorum, hemen gönder diyorlar. Bize iş için gelenler sonra ‘belediye olmaz mı, hastane olmaz mı diyor’ Bu iş beğenmeme. Bizim zihniyet olarak bir değişim yaşamamız gerekiyor. ‘Ben asla tulum giyemem’ diyorlar. Ne yapacaksınız? ‘08.00-17.00 çalışacağım, cumartesi-pazar tatil olacak, önümde internet açık olacak’ anlayışı var. Dünyanın hiçbir yerinde böyle bir şey yok.”