Haberler
Giriş Tarihi : 12-07-2021 15:06   Güncelleme : 12-07-2021 15:06

AKP Sümela'daki Restorasyon Çalışmalarında da Bildiğinden Şaşmadı

Restorasyon çalışmaları yapılan Sümela Manastırı inşaatında ortaya çıkan atıkların dere kenarına döküldüğü ortaya çıktı.

AKP Sümela'daki Restorasyon Çalışmalarında da Bildiğinden Şaşmadı

5 yıl süren restorasyon çalışmalarının tamamlanmasının ardından ziyarete açılan Sümela Manastırı’nda inşaat atıklarının dere kenarına döküldüğü ortaya çıktı. 

AKP'li Maçka Belediyesi'nin denetiminde olan manastırda yapılan çalışmalar sırasında ortaya çıkan atıkların dere kenarına bırakıldığının tespit edilmesinin ardından konuya ilişkin açıklama yapan Doğal ve Tarihi Değerleri Koruma Derneği Başkanı Doç. Dr. Coşkun Erüz, “Böyle bir şeyin olması inanılır gibi değil” dedi.

Manastıra yaklaşık 400 metre mesafede Altındere Vadisi Milli Parkı içerisine dökülen inşaat, plastik ve kiremit atıklarının suya karıştığı ihtimali değerlendirilirken Doğa Koruma ve Milli Parklar Müdürlüğü olaya ilişkin inceleme başlattı.

Korunması Gereken Bir Yer 

Sit alanına atık dökülmesinin inanılır gibi olmadığını belirten Doç. Dr. Coşkun Erüz, "Kızılağaçların neredeyse 5 metre yarı beline kadar dolu bir hafriyattan bahsediyoruz. Hafriyatın içerisinde ve üzerinde ciddi miktarda inşaat molozu, her türlü plastik, kiremit, sac gibi atıkla dolu olduğunu bizatihi gözlerimle gördüm ve hayret ettim. Bu olmaması gereken bir durum, çünkü burası bir Milli Park, doğal sit alanı ve mutlak korunması gereken, hiçbir şekilde inşaat molozu ya da hafriyat dökme yapılabilecek bir yer değil. Burası hafriyat döküm alanı olamaz. Çöp döküm alanı asla olamaz ama dökülmüş” diye konuştu.