Haberler
Giriş Tarihi : 28-05-2021 11:50   Güncelleme : 28-05-2021 11:50

AKP'li Bülent Turan'dan Seçim Barajı Açıklaması: Genel Kanaatimiz İndirilmesi Yönünde

AKP Grup Başkanvekili Bülent Turan, seçim barajı ile ilgili açıklamalarda bulundu.

AKP'li Bülent Turan'dan Seçim Barajı Açıklaması: Genel Kanaatimiz İndirilmesi Yönünde

AKP Grup Başkanvekili Bülent Turan, AKP'nin Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'ne uyum kapsamında üzerinde çalıştığı ve seçim barajı meselesini de kapsayan Seçim Kanunu hakkındaki değişikliğe ilişkin yol haritasına dair açıklamalarda bulundu.

Atılması mecburi adımların olduğunu belirten Turan, "Birçok temel kanunun aslında yeni sisteme göre revize edilmesi lazım. Bunun için partimiz bir çalışma komisyonu kurdu. Benim de içinde olduğum komisyonun başkanlığını genel başkan yardımcımız Hayati Yazıcı yaptı. Son MYK toplantımızda da gelinen yerle ilgili tüm dünya örneklerine bakarak büyük bir sunum yaptı. Bu sunumu şu anda değerlendiriyoruz. Belki birkaç MYK toplantısında değerlendirme gerekebilir "dedi.

Dar Bölge - Daraltılmış Bölge

Partisinin genel kanaatinin seçim barajının düşürülmesi yönünde olduğunu kaydeden Turan, "Dünya örneklerinde özellikle Avrupa Konseyi’nin, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin baraj değerlendirmesine baktık; ‘Yüzde 5 mi, 7 mi, 10 mu olsun?’ tartışması çok gerçekçi bir tartışma. Biz bunu tartışıyoruz. Genel kanaatimiz barajın indirilmesi konusunda. Onun dışında; ‘dar bölge mi, daraltılmış bölge mi’ bunların tartışması yapılıyor. Bir bölgenin içerisinde 5 milletvekili mi olacak, 7 milletvekili mi olacak, Türkiye’nin nüfusuna göre, illere göre kaç vekilin bir ilde olması daha demokratik olur, daha uygulanır bir sistem, bunu tartışacağız. MHP başta olmak üzere bütün partilerle bunu görüşeceğiz. Dünya değişiyor, bizim sistemimiz değişti, bu sisteme bağlı olarak da daha demokratik Siyasi Partiler Yasası’nı, daha demokratik benzer ana temel kanunları yapmak görevimiz. Yüksek Seçim Kurulu yetkileri meselesi var, birçok mesele var hepsini tartışmaya devam ediyoruz" ifadelerini kullandı.