Haberler
Giriş Tarihi : 29-09-2021 11:15   Güncelleme : 29-09-2021 11:15

AKP'li Cumhurbaşkanı ve Rus Diktatörü Soçi'de Buluşuyor

AKP'li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ve Rus diktatörü Putin, Soçi'de buluşacak.

AKP'li Cumhurbaşkanı ve Rus Diktatörü Soçi'de Buluşuyor

AKP'li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Soçi'de buluştuğu Rus diktatörü Putin ile baş başa görüşecek.

Gerçekleşecek görüşme, AKP'li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın Birleşmiş Milletler Genel Kurulu'nun 76. toplantısı için gittiği ABD ziyaretinin tam bir başarısızlık niteliği taşıması nedeniyle önemli görülüyor.

ABD yönetimini "teröre beklenenin çok üzerinde destek vermekle" suçlayan Erdoğan, Biden yönetimi ile yaşanan sorunların daha önceki ABD başkanları ile yaşamadığını söylemişti.

Erdoğan ayrıca CBS News'e verdiği röportajda yeni bir S-400 sistemi alacağını söylemiş, bunun ardından ABD Dışişleri Bakanlığı Türkiye'yi böyle bir girişimin yaptırımlara neden olabileceği konusunda uyarmıştı.

Masada İdlib Var

Erdoğan, ABD ile yaşanan sorunlar nedeniyle Rusya ile sıcak mesajlar vermeye kalkışsa da Rusya Türk askerlerinin canına kastetmekte bile beis görmeyecek bir "müttefik".

28 Şubat 2020'de İdlib'in güneyinde Esad güçleri Rus hava desteği ile birlikte ÖSO unsurlarına taarruz gerçekleştirdiği sırada, bir tabur (400-500 asker) Türk askerini taşıyan bir konvoya saldırı düzenlendi. İdlib'in 10 kilometre güneyinde bulunan Kafranbel'in 5 kilometre kuzeyindeki Baylun mevkiinde gerçekleştirilen hava saldırıları nedeniyle askerlerimiz 4 büyük binaya sığınmış, bu kez Rus Hava Kuvvetleri bu binaları bombalamıştı.

Türk askerlerinin sığındığı 3 binanın çökerek tamamen enkaza dönüştüğü belirtildi. Söz konusu saldırıda hükümet 36 askerimizin şehit olduğunu açıkladı.

Rus Diktatörü Putin'den Kürtçü Terör Örgütü'ne Özerklik Mesajı

Rus diktatörü Putin, Suriye diktatörü Esad'ı Moskova'da ağırladığı gün düzenlediği basın toplantısında Esad rejiminin ülkenin yüzde 90'ını kontrol ettiğini söylemişti.

Putin'in kullandığı "Ortak çabalarımız sonucunda Suriye topraklarının büyük bir kısmı özgürleştirildi, teröristler ciddi zarar gördü, Suriye hükümeti ülkenin yüzde 90'ını kontrol ediyorifadeleri Kürtçü Terör Örgütü PKK'nın Suriye kolu YPG/PYD'nin Esad tarafından meşru görüldüğü ve bir özerklik mesajı olarak yorumlanmıştı.