Haberler
Giriş Tarihi : 01-04-2021 09:09   Güncelleme : 01-04-2021 09:09

AKP'li Milletvekili: Kadına Şiddette Kadınların Hiç mi Payı Yok?

AKP Kayseri Milletvekili Hülya Atçı Nergis, kadın cinayetleri konusunda açıklama yaptı.

AKP'li Milletvekili: Kadına Şiddette Kadınların Hiç mi Payı Yok?

AKP Kayseri Milletvekili Hülya Atçı Nergis, katıldığı bir televizyon programında gündemi sarsacak açıklamalara imza attı. Daha önce kadın cinayetleri haberlerinin abartıldığını belirterek “Öldürülen erkek sayısı bu sayının 12 katı” sözleri sebebiyle tepki çeken Nergis, bu sefer de kadına şiddet olaylarında kadınların da suçlu olduğunu söyledi.

Türkiye'nin çekildiği İstanbul Sözleşmesi’ne ilişkin açıklamalarda bulunan Nergis, kararın kaldırılmasını desteklediğini belirterek, “Avrupa’nın ve bizim beslendiğimiz değerler farklı. Biz ayrı bir gelenekten gelen kültüre sahibiz. Avrupa’da daha çok insan üzerinde duruluyor. Tamamen birey ve şahıs odaklı bir yaklaşım var. Ama bizim değerlerimize baktığınızda bizim için bireyler kadar aile kurumu da çok önemli. Biz olaylara daha kolektif yaklaşıyoruz. Bizim için aile korunması gereken bir kurum. Bu noktada İstanbul Sözleşmesi’nin yaklaşımını doğru bulmuyorum” dedi.

AKP'li vekil, “Kadına karşı şiddet olmamalı, erkeğe karşı da şiddette olmamalı. O kadınları öldüren şahısları da yetiştiren kadınlar. Hiç mi kadınların payı yok bu şiddette? Bu konuda sürekli erkekleri suçlayan bir dil de yanlış. Feminist söylemlerin bu kadar benimsenmesi, bayrak edilmesi, herkesin aynı ağzı konuşması beni rahatsız ediyor. Ben ezber bozdum bu konuda. Belli kesimlerin eleştirisi oldu, ben doğruyu söylüyorum. Erkeğe ayrı muamele, kadına ayrı muamele beni şahsen rahatsız ediyor” diyerek öldürülen kadınlar için bile yine 'kadınları' suçladı.