Haberler
Giriş Tarihi : 16-10-2020 13:30   Güncelleme : 16-10-2020 13:51

Almanya ve Fransa: Türkiye AB'yi Provoke Ediyor

Yunanistan'ın hamlelerini görmezden gelen Fransa ve Almanya, Türkiye'yi, Doğu Akdeniz'deki faaliyetlerinden dolayı 'Avrupa Birliği'ni provoke etmekle' suçladı.

Almanya ve Fransa: Türkiye AB'yi Provoke Ediyor

Doğu Akdeniz'de Türkiye ile Yunanistan arasında aylardır devam eden ve Avrupa Birliği ülkelerinin de araya girdiği gerilim ile ilgili Almanya ve Fransa'dan yeni bir hamle geldi.

Reuters'ın haberine göre Paris'te Alman ve Polonyalı mevkidaşlarıyla birlikte ortak basın toplantısı düzenleyen Fransa Dışişleri Bakanı Jean Yves Le Drian, "Bize göre, Türkiye'nin sürekli provakatif faaliyetler içinde olduğu açık. Bu, kabul edilemez"  ifadelerini kullandı.

Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Mass ise Türkiye'nin sismik araştırma gemisi Oruç Reis'i yeniden Doğu Akdeniz'e göndermesinin 'kabul edilemez' olduğunu belirtti. Heiko Mass'a, bu durumda AB'nin Türkiye'ye yaptırımlar uygulayıp uygulamayacağı soruldu. Mass, AB'nin Türkiye'ye karşı tutumuyla ilgili bir karar vermeden önce bir hafta bekleyeceğini söyledi.Alman bakan, "İki kez, yaptırımlar konusunun ele alınması gündemdeydi ama bu gerçekleşmedi. Konunun ne zaman görüşüleceğini bilmiyoruz. Bir hafta içinde ilerleme olup olmayacağını görmemiz gerek. Daha sonra AB'nin nasıl bir tavır takınması gerekeceğini göreceğiz" şeklinde konuştu.