Haberler
Giriş Tarihi : 15-01-2021 12:20   Güncelleme : 15-01-2021 12:20

Almanya'da Müslümanlara Yönelik Ayrımcılığa Karşı Verilen Kanun Teklifi Reddedildi

Almanya'da Sol Partinin (Die Linke) "Ayrımcılığa Karşı Mücadele Yasası"na Müslümanların da eklenmesi yönünde verdiği kanun teklifi Federal Meclis'te reddedildi.

Almanya'da Müslümanlara Yönelik Ayrımcılığa Karşı Verilen Kanun Teklifi Reddedildi

Sol Parti tarafından "Almanya'da Müslüman karşıtı ırkçılık ve Almanya'da Müslümanlara karşı ayrımcılık" başlığıyla meclise verilen teklif, iktidardaki Hristiyan Birlik partileri (CDU/CSU) ve Sosyal Demokrat Parti (SPD) ile ana muhalefet olan aşırı sağcı Almanya için Alternatif (AfD) Partisi ve Hür Demokrat Parti (FDP) oylarıyla kabul edilmedi.

Sol Partili milletvekili Christine Buchholz, Almanya'da her iki günde bir camiye saldırı yapıldığını belirterek, "Müslümanlara karşı yapılan suçlar gün geçtikçe şiddet içermektedir. Bu gelişmeler alarm vericidir" dedi.

Buchholz, Almanya'da sadece başörtüsü nedeniyle ırkçı saldırılara uğrayanların bulunduğunu belirterek şunları kaydetti:

"Gross Gerau'da bir başörtülü kadın sırf başörtüsü taktığı için saldırıya uğradı ve kimse ona yardım etmedi. Wolfsburg'ta bir imam iki haftada bir ölüm tehdidi almaya devam ediyor.  Aşırı sağcı teröristler Müslümanlara karşı nefreti kendileri için itici bir güç olarak görüyorlar. Bunlar AfD'liler tarafından kışkırtılmaktadırlar."

Reddedilen önergede dini cemaatlere yönelik eşitsizliğin ortadan kaldırılması, camilerin güvenliğinin iyileştirilmesi, İslam konusunda manevi danışmanlık ve sosyal hizmetler ile diğer dinlerle eşit görülme gibi talepler bulunuyordu.