Haberler
Giriş Tarihi : 20-04-2021 17:41   Güncelleme : 20-04-2021 17:52

Almanya'da Türk Asıllı Eyalet Milletvekili, Türkgücü München Kulübü'nün İnsan Kaçakçılığı Yaptığını İddia Etti

Almanya'daki Bavyera Eyalet Meclisi'nin Yeşiller Partisi üyesi Türk asıllı milletvekili Cemal Bozoğlu, son günlerin en çok konuşulan konusu 'gri pasaport' hizmetiyle yurt dışına kaçan kişilerin isim listesine ulaştığını açıkladı.

Almanya'da Türk Asıllı Eyalet Milletvekili, Türkgücü München Kulübü'nün İnsan Kaçakçılığı Yaptığını İddia Etti

Cemal Bozoğlu,  bu sezon Almanya Üçüncü Ligi'nde mücadele eden Türkgücü München'in de aralarında bulunduğu grupların insan kaçakçılığı yaptığı iddiasıyla soru önergesi verdi.

Bavyera Eyaleti İçişleri Bakanı Joachim Herrmann'a soru önergesi veren Cemal Bozoğlu, Şanlıurfa'daki Ceylanpınar Gençlik ve Spor Kulübü'nün AKP'li Ceylanpınar Belediyesi'ne gönderdiği dilekçede "Spor Kardeşliktir" projesi kapsamında 37 kişinin 16-22 Şubat 2020 tarihlerinde Almanya'ya davet edildiği ve tüm masrafların Türkgücü München tarafından karşılanacağının, belediyenin izin vermesi ve konu hakkında gereğinin yapılmasının talep edildiğini söyledi. Bozoğlu, Herrmann'a verdiği önergede bu kişilerin insan kaçakçılığına karışıp karışmadığı konusunda bilgi verilmesi gerektiğini söyledi.

AKP İktidarı İnsanları Yoksullaştırıp Ülkesini Terk Etmek Zorunda Bırakıyor 

Araştırmalarını yoğunlaştırarak 37 kişinin isim listesine ulaştığını belirten Bozoğlu, "Hannover şehrine giden kaçak insan grubunu davet eden Ersin Kilit, Habertürk yazarı Sevilay Yılman’a verdiği röportajda Yeşilyurt Belediyesi görevlilerinin Nürnberg Havaalanı’na indiğini söyledi. Kilit, bu kişilerin Nürnberg Belediye Başkanı ile görüştüklerini, kendisinin de bu kişileri Nürnberg şehrinden alıp Hannover’e getirdiğini söylemişti.

Bu bilgi üzerine araştırmaları yoğunlaştırdım ve Ceylanpınar’dan gönderilen 37 kişinin isim listesine ulaştım. Hazırladığım soru önergesi ile İçişleri Bakanlığı’nın elinde bilgi olup olmadığını sordum. Burada en çarpıcı sorun, illegal olarak Almanya’ya sokulan ve kendi kaderlerine terkedilen bu insanların çok ciddi sorunla karşı karşıya olmalarıdır. Kaçaklar ve hiçbir sosyal garantileri yok. Her an yakalanıp sınır dışı edilebilirler. Bu işi organize eden kişiler, Almanya yasalarını çiğnediler. Suçlu durumundalar. İşin diğer boyutu ise, AKP iktidarı insanları yoksullaştırıp ülkesini terk etmek zorunda bırakıyor. AKP’li belediyeler ise mafyavari yöntemlerle yoksulluğun pazarlamasından vurgun yapıyor. Ülkenin getirilen bugünkü haline çok üzülüyorum'' şeklinde konuştu.

İnsanlar Bavyera’ya Gelerek İltica Başvurusunda Bulundular mı?

Bozoğlu, soru önergesi'nde şu ifadelere yer verdiğini söyledi:

“Türkiye basınında, Almanya ile ‘kamuflaj değişim programları’ yoluyla sistematik olarak organize edilen insan kaçakçılığı spekülasyonları mevcut. 2020’de Malatya ilinin Yeşilyurt Beldesi’nden 43 kişi 2020’de Hannover’e getirildiği tespit edildi. Türkiye’de AKP yönetimindeki belediyeler aracılığıyla örgütlenen diğer beş bölgede 1000 kişiye resmi görevli kimlik kartlarının (Gri Pasaport) verildiği ve geri gönderilmediği ifade ediliyor. Devlete, değişim programları çerçevesinde Türkiye’ye geri dönmeyenlerin 37’sinin Türkgücü’nün daveti üzerine Urfa Ceylanpınar’dan kamuflaj değişimiyle Münih’e geldiği konusunda ulaştığı bilgileri soruyorum. Nürnberg kaçakçılığının sorumluları, basında yer aldığı gibi Nürnberg’de belediye yönetimiyle görüştü mü? İnsanlar, bu tür kamuflaj değişim programları yoluyla Bavyera’ya da gelerek iltica başvurusunda bulundular mı?”