Haberler
Giriş Tarihi : 19-04-2021 09:03   Güncelleme : 19-04-2021 09:03

Angelina Jolie, Türkiye'nin İstanbul Sözleşmesi'nden Çekilme Kararını Değerlendirdi

Angelina Jolie, yazar Elif Şafak ile İstanbul Sözleşmesi hakkında görüştü.

Angelina Jolie, Türkiye'nin İstanbul Sözleşmesi'nden Çekilme Kararını Değerlendirdi

Daha önce mülteci konusunu araştırırken bir araya gelen BM İyi Niyet Elçisi ABD'li oyuncu Angelina Jolie ile yazar Elif Şafak, Türkiye'nin İstanbul Sözleşmesi'nden çekilme kararını değerlendirdi.

Sözleşmenin öncüsünün Türkiye olduğunu hatırlatan Jolie, "Türkiye vatandaşları, hükümetlerinin kadına yönelik şiddeti ve aile içi şiddeti engelleyen Avrupa anlaşmasından, yani İstanbul Sözleşmesi'nden çekilme kararını protesto etmek için sokaklara döküldü. İsminden de anlaşıldığı gibi Türkiye, 10 yıl önce imzalandığında bu insan hakları anlaşmasının başını çekmişti. Anlaşma hükümetlerin, aile içi şiddet, evliliklerde cinsel saldırı ve kadınların sünnet edilmesi dahil, kadın ve kız çocuklara yönelik şiddete karşı yasalar çıkarmasını ve bunları kovuşturmasını gerektiriyor. Türkiye hükümeti, anlaşmanın 'eşcinselliği normalleştirmek' ve Türk aile değerlerinin altını oymak için kullanıldığını savundu. Bu kararı eleştirenler bunun, hükümetin kadınlar ve azınlıklar pahasına muhafazakâr müttefiklerinin gözündeki pozisyonunu iyileştirme girişimi olduğunu söylüyor'' şeklinde açıklama yaparken anlaşmanın kadınların en çok ihtiyaç duyduğu dönemde feshedildiğini de ekledi.

TIME dergisi için bir söyleşi yapan ikili, İstanbul Sözleşmesi kararının Türkiye'deki kadınları felakete sürükleyeceğini belirtti. Şafak ile yaptığı söyleşide detayları öğrenen Jolie,  "Kadın haklarındaki gerilemeler, bundan sorumlu olanlar tarafından genellikle aile değerlerinin savunulması olarak meşrulaştırılıyor. Sanki şiddetin kapalı kapılar ardında kalması daha iyiymiş gibi" ifadelerini kullandı.