Haberler
Giriş Tarihi : 08-04-2021 17:38   Güncelleme : 08-04-2021 17:38

Antalya Kafe Bar Çalışanları Eylemde: Lebalep Kongrelerinizin Hesabını Biz Ödemeyeceğiz

Antalya Kafe Bar Çalışanları Dayanışması, iktidarın aldığı Ramazan yasaklarına karşı açıklama yaptı.

Antalya Kafe Bar Çalışanları Eylemde: Lebalep Kongrelerinizin Hesabını Biz Ödemeyeceğiz

Koronavirüsle mücadele tedbirleri adı altında alınan 'kafe, bar ve lokanta' gibi işletmeleri kapatma kararı esnafı karamsarlığa sürüklerken Antalya Kafe Bar Çalışanları Dayanışması eyleme geçti.

AKP kongrelerinde görülen kalabalığı işaret eden Antalya Kafe Bar Çalışanları Dayanışması, Attalos meydanında Ramazan yasaklarına karşı basın açıklaması yaptı. Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"Ekonomik olarak çalışanlara bin 500 lira ve SGK primleri desteği sözü verildi. Fakat açıklamanın yapıldığı günden bu zamana kadar netlik kazanmadı. Sektörümüzde maalesef sigortasız çalışmak zorunda kalan arkadaşlarımız fazla, bu sebeple, bu destek bizlere ulaşmayacak! Ekonomik olarak faturalarımızı, kiramızı ödeyebilmek, mutfağımızda aşımızı kaynatabilmek istiyoruz! İş yerlerinin açık olmasının anlamı bizim için budur.

İktidar ve Bilim Kurulu bu yoksulluğu, bu açlığı görmezden geliyor! Cumhurbaşkanı Erdoğan, ‘'Bazı dostlarımız kapanan dükkanlar var diyor, yok öyle bir şey’ demişti. Ama Ticaret Bakanlığı 2020 yılında 99 bin 588 esnafın iş yerini kapattığını açıkladı. Her gün onlarca dükkân kapanıyor. Yüz binlerce çalışan arkadaşımızı işsizlik açlık bekliyor!

Bu virüsün AKP laboratuvarın’da üretildiğine inanıyoruz. Virüs lokantada, kafede bulaşıyor ama AKP kongrelerinde bulaşmıyor. AKP Rize’de, Trabzon’da, Ordu’da koronavirüs vakalarının en yoğun görüldüğü haftada, sağlık açısından en tehlikeli günlerde kongrelerini yaptı. Binlerce kişiyle kongre yapmak serbest, ama sosyal hayatın devamlılığının sağlandığı bir çok işletmede, sosyal mesafe kuralı uygunlansa bile oturmak yasak.

Sağlık Bakanı diyor ki, ‘'Saat 21.00’den itibaren sokağa çıkma yasağı başlayacak ama teravih namazlarına gidilebilir, camiler açık kalacak.' Soruyoruz; binlerce kişinin, 30 gün boyunca camide bir arada namaz kılmasıyla virüs bulaşmayacaksa, 20 kişinin oturup yemek yediği bir yerde neden virüs bulaşsın?

'Ramazan Ayı boyunca lokantalar kapalı’ demek de oldukça sorunlu. Ramazan ayı Türkiye’deki Müslüman yurttaşların dini vecibelerini yetine getirdiği bir ay. Herkesin ibadet hakkı var. Ancak iş yaşamı, çalışma yaşamı bu hassasiyetlere göre düzenlenemez. Acil bir durum varsa, tedbir anında alınır. İş yerlerini sadece Ramazan ayında iş yerlerini kapatmak ideolojik bir yaklaşımdır. Kabul edilemez!

Barlar ve gece kulüpleri 1 yılı aşkın zamandır kapalı. AKP iktidarı alkol tüketimini kamusal alandan, açık mekanlardan silip evlere kapatmak istiyor. 'İçen içsin ama gizli gizli, evinde içsin’ deniliyor!

Hep söylemeye devam edeceğiz. İş yerlerimizi kapatmaktan vazgeçin! Sektörümüz için kısa çalışma ödeneğini ve ücretsiz izin nakdi desteğini yıl sonuna kadar uzatın! İşten çıkarma yasağını sektörümüz açısından yıl sonuna kadar uzatın! Biz çalışanlar kitlesel bir işsizlikle karşı karşıyayız.

Son olarak sektörde çalışan arkadaşlarımıza sesleniyoruz: gelin birlikte ses çıkaralım. Gelin tek başımıza olmadığımızı gösterelim, bir birimize sahip çıkalım. Dayanışmamızda ve sendikamızda örgütlenelim, birleşelim!"