Haberler
Giriş Tarihi : 06-10-2021 17:45   Güncelleme : 06-10-2021 18:03

Arkadaşlarına Çay Fırlatan Liseliler Hakkında Tutanak

Sınıf arkadaşlarına çay fırlatan lise öğrencileri hakkında "Cumhurbaşkanını alaylı bir tavırla taklit ettikleri" gerekçesiyle tutanak tutuldu.

Arkadaşlarına Çay Fırlatan Liseliler Hakkında Tutanak

AKP'li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın afet bölgeleri dahil gittiği hemen her yerde vatandaşlara çay fırlatması birçok defa eleştirilerin hedefi olmuş, hatta Erdoğan'ın çay fırlatması dünya basınında da yankı bulmuştu.

Geçtiğimiz ay Kocaeli Anadolu Lisesi'nde meydana gelen olayda bir öğrenci sınıf başkanı seçilmesinin akabinde arkadaşlarına çay fırlatmış ve bu anların görüntülerini sosyal medyada paylaşmıştı.

Daha önce de Erdoğan'ın çay fırlatmasına eleştiri olarak yoldan geçen vatandaşlara çay fırlatan bir sosyal medya kullanıcısı dikkat çekmiş, Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan da tartıştığı AKP'li Belediye Meclisi üyelerine çay fırlatmıştı.

Söz konusu tutanakta "08.50 civarında sınıf içinde sallama çay poşetlerini arkadaşlarınıza attığınız, bu davranışla Cumhurbaşkanımızı taklit ettiğiniz, bu davranışı yaparken alaylı bir tavır sergilediğiniz, bu eylemi arkadaşlarınızla daha önceden planladığınız yaptığınız açıklamadan tespit edilmiştir" ifadelerine yer verildi.

Ayrıca öğrenciler hakkında tutulan tutanakta "Okul içerisindeki düzen ve disiplini, akademik ve sosyal başarı iklimini bozacak bu ve benzeri söz, eylem ve davranışlarınızın tekrar etmemesi, tekrarında ikinci bir uyarmaya gerek olmaksızın hakkınızda disiplin işlem yapılacağı" belirtildi.

Kocaeli Eğitim-Sen'den ise şu açıklama geldi:

"Öğrencilerimizin suçlu muamelesi görmelerini kabul etmiyoruz. Bu hayret verici olayda, işgüzarlık yapanlar tarafından mağdur edilen öğrencilerimizin ve velilerimizin yanındayız. Söz konusu olayda okul idaresinin jet hızıyla disiplin süreci işlettiği görülmektedir. Her ne kadar okul idaresi, yaptıkları uyarının bir disiplin cezası olmadığını savunsa da işlemin dayanağı olarak gösterdikleri Ortaöğretim kurumları yönetmeliğinin ilgili maddeleri, söz konusu öğrencilerimizi kusurlu kabul etmekte, okul idaresi de öğrencilerimizin çay dağıtmasını herkesi hayrete düşüren bir zorlamayla suç olarak kabul edip bu süreci başlattığını itiraf etmektedir. Okul idarelerinin görevi sınıflarda ‘Cumhurbaşkanı’na hakaret’ hafiyeliği yapmak değildir. Tam aksine, okul idareleri, öğrencilerimizin sağlıklı ve nitelikli eğitim alarak fikri hür ve vicdanı hür nesiller olarak yetişmelerinin koşullarını sağlamak için çaba göstermelidirler. Eğitim Sen olarak ülkemizde hayatın her alanında yaratılan korku iklimini kabul etmediğimizi, üstelik göz bebeğimiz öğrencilerimizin sınıfta çay dağıttıkları için durumdan vazife çıkaran okul idareleri tarafından suçlu muamelesi görmelerini asla kabul etmediğimizi belirtmek isteriz. Suçlu arayan okul idareleri, hâlâ yüz yüze eğitim için önlem almayanlara bakmalıdır: Yani, kalabalık sınıflarda yeterli havalandırma ve hijyen malzemesi olmadan eğitim-öğretime devam eden öğrencilerimizin ve eğitim emekçilerinin hakları için başta Cumhurbaşkanlığı olmak üzere Milli Eğitim Bakanlığı ve Milli Eğitim Müdürlüklerine bakmalı; gereken önlemleri acilen talep etmelidirler."