Haberler
Giriş Tarihi : 09-07-2021 12:36   Güncelleme : 09-07-2021 12:36

Aşılama Artarsa Yerli Aşı İçin Gönüllü Bulmak Zorlaşacak Tepkisi

Yerli aşıyı geliştiren Prof. Dr. İhsan Gürsel, Türkiye'de aşılama oranının artmasının Faz-3'te gönüllü bulmayı zorlaştırabileceğini belirtti.

Aşılama Artarsa Yerli Aşı İçin Gönüllü Bulmak Zorlaşacak Tepkisi

Yerli aşıyı geliştiren isimlerden biri olan Bilkent Üniversitesi Fen Fakültesi Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümünde öğretim üyesi Prof.Dr. İhsan Gürsel, Türkiye'de aşılamanın giderek hızlandığını bu hızın yerli aşının Faz-3 çalışmalarında gönüllü bulmayı zorlaştıracağını söyledi. 

Yerli VLP aşısının Faz-2 çalışmalarının sürdüğünü ve şimdiye kadar 200'ü aşkın gönüllüye ilk doz aşıların uygulandığını belirten Gürsel, çalışmanın ilk ara sonuçlarını Ağustos ayının ortasında almayı planladıklarını söyledi. Gürsel, VLP aşısında oldukça önemli olan Faz 3 aşamasının eylül ayında başlayabileceğini kaydettiği açıklamasında, "Faz-3 çalışmasında karşılıklı bir çalışma yapmanız lazım. Etkinlik karşılaştırmanız lazım. Aşısız, antikor negatif gönüllüler olması lazım. Ya da tasarıma göre ilk başlarda hasta olmuş antikor yanıtları olan ya da olmayan hastalık veya aşı almış gönüllüler de dahil edilebilir. O zaman tek doz enjeksiyonla yeniden hatırlatma dozu da test edilebilir.  Ancak bunların tasarlanması lazım. Bence üst yöneticilerin bu konuda bir an evvel yol haritasını hazırlayıp, bizim de bunu işletmeye koymamız lazım. Faz-3'e teorik olarak eylülde başlayabiliriz,  hazırlıklarımız o yönde ve umudumuz o. Dediğim gibi ara sonuçlarımızın durumu bunu hem ürettiğimiz aşıyı hem elde ettiğimiz sonuçları hem bağımsız veri izleme komitesinin sunacağı raporu bir araya getirip, bunu Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu'na sunmak zorundayız. Süreç böyle. Denetçi kurum bütün bu verileri denetleyip uygunluk vermesi koşuluyla Faz-3'e başlayabileceğiz" ifadelerini kullandı. 

30-40 Bin Gönüllü Gerekecek

Gürsel, VLP aşının Faz-3 çalışmalarında 30-40 bin gönüllü bulunması gerektiğini belirterek, "Birçok kişi aşılanırsa Faz-3 için gönüllü miktarı yetersiz kalırsa Faz-3 çalışmalarını yapmanın değişik yöntemleri var. Aşılama bizim açımızdan sevindirici bir durum; çünkü pandeminin önüne geçmeyi hedefliyoruz. Herkesin aşılanmasını ben de istiyorum. 'Lütfen aşınızı olun' diyorum. Hızla Türkiye'de aşılamanın devam etmesi çok sevindirici ancak bu durum bizim bu tip çalışmaları götürmemiz için engel ya da birazcık zorlayıcı durum olacak'' dedi.

Türkiye'de yeterli gönüllü bulunamaması ihtimalini de değerlendiren Gürsel, gerektiğinde aşıya ulaşamayan ülkelerden gönüllü aranabileceğini ekledi.