Haberler
Giriş Tarihi : 02-05-2021 00:58   Güncelleme : 02-05-2021 00:58

Atları Kaybedene Değil Savcılığa Bildirene Soruşturma

Kaybolan atlar için Cumhuriyet Savcılığına dilekçe yazan Veteriner İşleri müdürüne idari soruşturma açıldı.

Atları Kaybedene Değil Savcılığa Bildirene Soruşturma

İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin (İBB), Hatay'ın Dörtyol Belediyesi’ne hibe ettiği 99 atın kaybolduğu iddasına ilişkin yeni gelişmeler yaşandı. Belediye, Cumhuriyet Savcılığı'na dilekçeyle atların gelmediğine dair bildirimde bulunan Veteriner İşleri Müdürü Yıldıray Yıldız hakkında, olayda ihmali olduğu gerekçesiyle idari soruşturma başlattı. 

İBB Meclisi'nin 16 Ocak 2020 tarihli oturumunda alınan kararla Adalar'da bulunan atlar satın alınarak atlı fayton taşımacılığı sonlandırıldı. Belediye, satın aldığı atları da sahiplendirdi. Türkiye'nin dört bir yanındaki belediyelere teslim edilen atlardan 100'ü, 2 parti halinde 13 Ağustos ve 18 Ağustos 2020 tarihlerinde, Dörtyol Belediyesi'ne hibe edildi. 

Kaybolmamaları için üzerlerinde çip bulunan atlardan biri, taşınma sırasında öldüğü biliniyordu. Aradan geçen süre içinde hibe edilen 99 atın da kaybolduğu öne sürüldü. Dörtyol Belediyesi Veteriner İşleri Müdürü Yıldıray Yıldız, savcılığa verdiği dilekçede, "Her ne kadar 100 atın evrak üzerinde Dörtyol Belediye Başkanı ve belediye memuru tarafından imzalanıp, teslim alındığı görülse de Veteriner İşleri Müdürlüğümüz ve belediyemiz tarafından fiziki olarak teslim alınmamışlardır" dedi. 


Bunun üzerine kayıp atlar için dilekçe veren müdür Yıldız’a Cumhuriyet Başsavcılığı adli, Dörtyol Kaymakamlığı'nın talimatları doğrultusunda İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü ise idari soruşturma başlattı. 

99 ATIN KAÇTIĞI İHBARI YAPILDI 

 
Belediyede memur olarak çalışan ve daha önce farklı konuda 'kamu aleyhine zimmet' suçlamasıyla başlatılan soruşturmada tutukluluk kararı çıkan, ardından tahliye edilen F.E. ile yakını A.E. ve ortağı C.C., iddiaya göre, belediyeden kiraladıkları Dörtyol Atatürk At Çiftliği'nde para karşılığı bindirmek için atları belediye üzerinden talep ettirdikleri kaydedildi. 

100 at, yapılan görüşmeler sonunda İstanbul'dan yola çıktı ve Dörtyol ilçesine ulaştıktan sonra teslim alındı. Sevkiyat sırasında ölen bir at, Dörtyol Hayvan Pazarı'nda gömüldü. 99 at ise Başkan Keskin ve belediyede taşeron olarak çalışan U.A. adına sahiplendirildi. Atlar, 10'arlı gruplar halinde çiftliğe götürüldü. 
  

Çiftlik pandemi nedeniyle kapandıktan bir süre sonra A.E. ve C.C., İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü'nü arayıp, atların kaçtığı ihbarında bulundu. Bölgeye gelen ekipler ise kapıları açık olan ahırı inceledikten sonra tutanak tuttu. 

Olayla ilgili adli ve idari soruşturmalar sürerken, Dörtyol Belediyesi de Cumhuriyet Savcılığı'na dilekçeyle bildirimde bulunan Veteriner İşleri Müdürü Yıldıray Yıldız hakkında görevinde ihmali olduğu gerekçesiyle idari soruşturma açtı. Soruşturmaya, atlarla ilgili basında dilekçe ve belgelerin yer alması da eklendi.