Haberler
Giriş Tarihi : 08-04-2021 13:48   Güncelleme : 08-04-2021 13:48

AYM, Yayın Organlarının Kapatılmasını Sağlayan KHK Maddesini İptal Etti

Anayasa Mahkemesi, OHAL döneminde çıkarılan ve "Milli güvenliğe tehdit oluşturduğu" gerekçesiyle birçok yayın organının kapatılmasına sağlayan KHK'nın ilgili maddesini iptal etti.

AYM, Yayın Organlarının Kapatılmasını Sağlayan KHK Maddesini İptal Etti

15 Temmuz'da yapılan darbe girişimi sonrasında ilan edilen OHAL yetkileri dahilinde çıkarılan KHK'larla birlikte çok sayıda yayın organı kapatılmış ve mallarına el konulmuştu.

Yayın organlarına yaptırımlara imkan tanıyan KHK'nın iptali için CHP tarafından yapılan Anayasa Mahkemesi başvurusu sonuçlandı. CHP'nin başvurusunu karara bağlayan Anayasa Mahkemesi, 6755 sayılı KHK ile sağlanan, "Millî güvenliğe tehdit oluşturduğu tespit edilen oluşumlarla ilişkili medya kuruluşlarının ilgili bakanın onayıyla kapatılması ve mallarına el konulması"nı mümkün kılan kanun maddesini iptal etti.

Anayasa'nın süreyi yayınların kapatılmasını mahkeme kararına bağladığının, kapatma cezasını ağır bir yaptırım olarak gördüğünün ve geçici kapatma yaptırımının dahi mahkeme kararına tabi olduğunun belirtildiği Anayasa Mahkemesi kararında "Dava konusu kuralın kapsadığı kurum ve kuruluşların kapatılması hâlinde kapatma işleminin yargısal denetimi için ayrı ve kısa bir prosedürün öngörülmesi ifade ve basın özgürlükleri yönünden bulunması gereken önemli bir güvencedir. Bu güvence söz konusu kurum ve kuruluşların ifade ve basın özgürlükleri kapsamında yerine getirdikleri rolün öneminden kaynaklanmaktadır. Dolayısıyla kural ölçülülük ilkesinin alt ilkeleri olan gereklilik ve orantılılık ilkeleriyle bağdaşmamaktadır" ifadelerine yer verildi.