Türk Dünyası
Giriş Tarihi : 19-07-2021 22:58   Güncelleme : 19-07-2021 23:06

Azerbaycan ve Ermenistan Arasında Yoğun Çatışma

Ermenistan ve Azerbaycan arasında yoğun çatışma yaşandı. İki ülke karşılıklı açıklamalar yaparak birbirlerini suçladı.

Azerbaycan ve Ermenistan Arasında Yoğun Çatışma

Azerbaycan ve Ermenistan arasında Türkiye sınırına yakın bir bölgede yoğun çatışma yaşandı. Azerbaycan Savunma Bakanlığı, Ermenistan ordu birliklerinin bu akşam saat 16.00’dan itibaren Nahıçivan Özerk Cumhuriyeti’nin Sadarak ilçesindeki Azerbaycan mevzilerine yoğun ateş açtığını iddia etti. Ermenistan ise Azerbaycan'ı provokasyon yapmak ile suçladı.

Azerbaycan Savunma Bakanlığı açıklamasında, “Yanıt ateşle düşman bastırıldı. Halihazırda bu yöndeki durum istikrarlı, durum tamamen ordu birliklerimizin kontrolü altında” ifadesine yer verildi.

"Azerbaycan Provokasyona Başvurdu"

Ermenistan Savunma Bakanlığı’nın açıklamasında, Azerbaycan ordusunun provokasyona başvurduğu belirtilerek, “Saat 17.40’tan (TSİ) itibaren Azerbaycan ordu birlikleri farklı kalibreli ateşli silahlardan, Yerash köyü yakınlarındaki Ermeni mevzilerini ateşe tuttu, saldırı karşılıklı yoğun atışmaya yol açtı” dendi.

Ermenistan ordusunda ölü ve yaralıların olmadığını bildirerek açıklamasında, “Ermenistan Savunma Bakanlığı, Azerbaycan tarafının yeni provokasyonunu kınıyor ve bu türden her bir eylemin Ermeni tarafının sert tepkisiyle karşılaşacağı yönünde uyarıyor. Gerilimin tırmanmasından tamamen Azerbaycan’ın askeri ve siyasi yönetimi sorumluluk taşıyor” diyerek Azerbaycan'ı suçladı.