Haberler
Giriş Tarihi : 04-12-2020 21:02   Güncelleme : 04-12-2020 21:02

Babacan: İktidarda Şuur Falan Kalmamış

DEVA Partisi lideri Babacan, partisinin Düzce il kongresinde iktidarı eleştirdi.

Babacan: İktidarda Şuur Falan Kalmamış

Düzce’de partisinin il kongresinde konuşan DEVA Partisi lideri Babacan, asgari ücretten basın özgürlüğüne bir çok konuda hükümeti eleştirdi. 

RTÜK tarafından Habertürk televizyonuna kesilen ceza üzerinden iktidarı eleştiren Babacan, konuya ilişkin şu ifadeleri kullandı;

"Bugünkü iktidarın ekonomik yıpratmasının yanı sıra, ideolojik denetim aracı haline dönüştürdüğü RTÜK maalesef durmadan kanallara ceza yağdırıyor. Ve geçtiğimiz gün de biliyorsunuz Habertürk televizyonu RTÜK tarafından cezalandırıldı. Biz halkımızın haber alma hakkının ve basın özgürlüğünün çoğulcu demokrasi için bir zorunluluk olduğunu söyleyip duruyoruz. Basının baskı ile karşı karşıya kalması, demokrasi için bir tehdittir."

Ülkenin ekonomik durumu ve asgari ücrete de değinen Babacan, pandemi sebebiyle diğer ülkelere yapılan yardımları eleştirdi. Babacan, konuşmasında "Türk-iş’e göre asgari yoksulluk sınırı 8 bin lira civarında. Şu anda Türkiye’de bırakın Türkiye’yi Düzce’de kaç aile evine 8 bin lira gelir sağlayarak hayatını sürdürebiliyor. Bu ülkedeki bütün sorunları çözdünüz, parayı koyacak yer bulamıyorsunuz herhalde gidip başka ülkelerin pandemi ile ilgili mücadelelerine yardım ediyorlar. Bu olacak şey mi? Niye, Bir hükümet bunu niye yapar? Şöyle bir düşünün. Bir hükümet bunu niye yapar? Bir ülkenin hükümeti zaten kıt kaynakları niye gider başka ülkelere dağıtır. Anlıyoruz ki artık şuur falan da kalmamış. Ekonomi çökmüş, vatandaş aç biilaç yaşıyor. Madem paranız var, bu vatandaştan ne istiyorsunuz? Hala ‘vergi vergi’ diye yakasına niye yapışıyorsun bu esnafın?”  ifadelerine yer verdi.