Haberler
Giriş Tarihi : 30-03-2021 16:29   Güncelleme : 30-03-2021 16:37

Bakan Karaismailoğlu: Kanal İstanbul'un Yapımına Kısa Süre İçerisinde Başlayacağız

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Karaismailoğlu, Kanal İstanbul'un yapımına kısa süre içerisinde başlamayı hedeflediklerini söyledi.

Bakan Karaismailoğlu: Kanal İstanbul'un Yapımına Kısa Süre İçerisinde Başlayacağız

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum'un yaptığı bir açıklamada "İmar planlarını onayladık, askıya çıkardık" dediği Kanal İstanbul projesi ile ilgili bir açıklama da Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu tarafından yapıldı.

Karaismailoğlu, Kanal İstanbul'un yapım çalışmalarına kısa süre içerisinde başlanmasının hedeflendiğini dile getirdi.

Kanal İstanbul'un yapımına çok az bir zaman kaldığını belirten İsmailoğlu, "Kanal İstanbul, dünya deniz ticaretinde önemli bir işlev üstlenerek Türkiye’nin lojistik gücünü ve altyapısını tamamlayacak uluslararası bir su yolu olarak görev yapacak. İstanbul Boğazı'nda geçmiş yıllarda meydana gelen Independenta ve Nassia kazaları hala akıllarımızda ve bizler için ders niteliğindedir. Bu kazalar hem İstanbul'u kasıp kavuracak yangın ve patlama riskleri oluşturdular hem de çevre felaketleri olarak tarihimize geçtiler. Kanal İstanbul Projesi, dünya şaheseri şehrimizi ve eşsiz Boğaz'ımızı tüm bu risklerden kurtaracak. İstanbul Boğazı'nın gemi trafik yükü azalırken, tehlikeli madde taşıyan gemilerden dolayı oluşabilecek riskler en aza inecek. İstanbul Boğazı, kıyılarının mimarisi, tarihi yalılarıyla bir açık hava müzesi. Boğazın kendisi ise bir doğa harikası, suyuyla, canlı yaşamıyla korunacak. İstanbullular denizle artık daha çok buluşacaklar. Kanal girişinden itibaren deniz akıntısını ve dalga boyunu ölçerek gemiyi kumanda eden otonom kılavuz kaptan sayesinde gemilerin yüzde 100 güvenli geçişi sağlanacak. Kanal İstanbul dünya deniz ticaretinde önemli bir işlev üstlenerek Türkiye’nin lojistik gücünü ve altyapısını tamamlayacak uluslararası bir su yolu olarak görev yapacak. Artık Kanal İstanbul'un yapım çalışmalarının başlamasına çok kısa bir zaman kaldı" ifadelerini kullandı.