Haberler
Giriş Tarihi : 30-12-2020 14:44   Güncelleme : 30-12-2020 14:44

Bakan Koca Aracı Yok Dedi Sinovac Yalanladı

Çin merkezli firma Sinovac, Coronovac isimli aşısının, Türkiye ve Azerbaycan'a ‘Keymen’ firması tarafından dağıtılacağını açıkladı.

Bakan Koca Aracı Yok Dedi Sinovac Yalanladı

Sinovac, Çin virüsü aşısının Türkiye ve Azerbaycan'daki dağıtımıyla ilgili bir açıklama yayımladı. Sinovac, aşının dağıtımının Keymen firmasına ait olduğunu duyurdu. Sinovac tarafından yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"Keymen, Sinovac'ın Türkiye ve Azerbaycan'daki özel dağıtıcısı. Sinovac tarafından geliştirilen Covid-19 aşısının satın alınması ve temini ile ilgili olarak Türkiye ve Azerbaycan Sağlık Bakanlığı ile doğrudan görüşür ve müzakere eder. Keymen, Türkiye'de Sinovac'ı temsil eder, Devlet Malzeme ofisi (DMO) de Türkiye'yi temsil etmektedir."

CHP Ankara Milletvekili Murat Emir'in, 20 gün önce ortaya attığı Çin aşısının alımında aracı firma kullanıldığı ve aşıyı Keymen İlaç firmasının getirdiği iddiasını Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, “Devlet Malzeme Ofisi (DMO) doğrudan alacak, aracı yok” diye yalanlamıştı. Ancak CHP’li Murat Emir ise Bakan Koca’nın yalan söylediğini ileri sürerek, TRT muhabirinin Çin'den paylaştığı fotoğrafla iddiasının doğrulandığını belirtmişti.

Bakan Koca, iddialardan sonra, "Çin’den ithal getirilen aşılarda Keymen İlaç’ın aracı firma değil Sinovac’ın Türkiye distribütörü" dedi.