Haberler
Giriş Tarihi : 27-04-2021 17:45   Güncelleme : 27-04-2021 17:50

Bankalar Uzaktan Kimlik Tespiti Yaparak Müşteri Kabul Edebilecek

Bankalar, 1 Mayıs 2021 tarihinden itibaren uzaktan kimlik tespiti yaparak mobil cihazlar ve bilgisayarlar aracılığıyla müşteri kabul edebilecek.

Bankalar Uzaktan Kimlik Tespiti Yaparak Müşteri Kabul Edebilecek

Türkiye Bankalar Birliği (TBB), pandemi döneminde kolaylık sağlayacak bir hizmeti kullanıma sundu. TTB'nin açıklamasına göre bankalar uzaktan kimlik tespiti yaparak mobil cihazlar ve bilgisayarlar aracılığıyla müşteri kabul edebilecek.

Açıklamada, Bankalarca Kullanılacak Uzaktan Kimlik Tespiti Yöntemlerine ve Elektronik Ortamda Sözleşme İlişkisinin Kurulmasına İlişkin Yönetmelik'in 1 Nisan 2021 tarih ve 31441 sayılı Resmi Gazete'de yayımlandığı hatırlatıldı ve söz konusu düzenleme ile bankaların uzaktan kimlik tespiti yaparak mobil cihazlar ve bilgisayarlar aracılığıyla müşteri kabul edebileceği belirtildi.

1 Mayıs 2021 itibarıyla yürürlüğe girecek düzenleme kapsamında uzaktan banka müşterisi olmak veya hesap açtırmak isteyen kişilerin bilgilendirilmesi amacıyla hazırlanan çalışmaya www.tbb.org.tr adresli internet sitesinin "Faydalı Bilgiler" bölümünden ulaşılabileceği aktarıldı.