Haberler
Giriş Tarihi : 09-09-2021 21:52   Güncelleme : 09-09-2021 22:10

Başkanlık Sisteminin Bir Başarısızlığı Daha: YÖK 15 Aylık Belirsizlikten Sonra Pedagojik Formasyona Yeniden Başlıyor

Yükseköğretim Kurulu, pedagojik formasyon eğitimi sertifika programlarının yeniden başlatılacağını açıkladı.

Başkanlık Sisteminin Bir Başarısızlığı Daha: YÖK 15 Aylık Belirsizlikten Sonra Pedagojik Formasyona Yeniden Başlıyor

Milli Eğitim Bakanlığı Talim ve Terbiye Kurulu, 29 Haziran 2020 tarihli toplantısında pedagojik formasyon programı alanların öğretmenlik başvurusu yapma haklarını iptal etmişti.

Kurul'un aldığı karara göre pedagojik formasyonun yerini YÖK iş birliği ile açılacak olan öğretmenlik meslek bilgisi tezsiz yüksek lisans programları alacaktı.

Buna karşın söz konusu kararın üzerinden geçen 15 ayda hiçbir üniversitede tezsiz öğretmenlik meslek bilgisi yüksek lisans programı açılmadı.

Aldığı kararın başarısızlığını 15 aylık sürecin sonunda anlayarak yeni bir karar alan Talim ve Terbiye Kurulu, pedagojik formasyon eğitimi alanların öğretmenliğe başvuru haklarını iade etti.

YÖK'ten Formasyon Açıklaması

Kurul'un kararına ilişkin Yükseköğretim Kurulu'ndan yapılan açıklamada "Yükseköğretim Kurulu ile Milli Eğitim Bakanlığı arasında imzalanan 'Eğitimde İş Birliği Protokolü' güncellenmekte olup, 2021-2022 eğitim öğretim yılından itibaren 'Pedagojik Formasyon Eğitimi Sertifika Programı', ilgili usul ve esaslar çerçevesinde yeniden başlatılacaktır.

Önümüzdeki günlerde Pedagojik Formasyon Eğitimi Sertifika Programı ile ilgili ayrıntılı bir açıklama yapılacaktır" ifadelerine yer verildi.