Haberler
Giriş Tarihi : 27-02-2021 12:26   Güncelleme : 27-02-2021 12:33

Biden: Kırım'ı Asla Rusya'nın Parçası Olarak Tanımayacağız

Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Joe Biden, ülkesinin Rusya'nın Kırım'ı "Sözde ilhakını" asla tanımayacağını ve Rusya'nın saldırgan tavırlarına karşı, Ukrayna'nın yanında olacaklarını dile getirdi.

Biden: Kırım'ı Asla Rusya'nın Parçası Olarak Tanımayacağız

Biden, Rusya'nın Kırım'ı ilhakının yıl dönümü nedeniyle yaptığı açıklamada, "Rusya, Kırım'ı işgal ederek, uluslararası hukuku, modern ülkelerin birbirine garanti ettiği normları, komşusu Ukrayna'nın egemenliğini ve toprak bütünlüğünü ihlal etmiştir." değerlendirmesinde bulundu.

ABD'nin çatışmanın başından bu yana olduğu gibi Ukrayna ve müttefiklerinin yanında olduğunun altını çizen Biden, "Bu hüzünlü yıl dönümünde, önemli bir gerçeği tekrar vurguluyoruz: Kırım, Ukrayna'nındır." ifadesini kullandı.

Biden açıklamasında, "ABD, Rusya'nın Kırım'ı sözde ilhakını asla tanımayacak ve Rusya'nın saldırgan eylemlerine karşı Ukrayna'nın yanında yer alacaktır. Rusya'yı Ukrayna'daki ihlalleri ve saldırganlığı nedeniyle sorumlu tutmaya çalışmayı sürdüreceğiz. ABD, Ukrayna'nın sözüne hala güvenmektedir ve ülkelerinin barışçıl, demokratik ve refah bir geleceği için çalışan herkesi destekliyoruz." ifadelerine yer verdi.

Beyaz Saray Sözcüsü Jen Psaki, ABD'nin haftalar içinde yeni Rus karşıtı yaptırımlar uygulamaya hazırlandığını açıkladı.