Haberler
Giriş Tarihi : 24-01-2021 17:21   Güncelleme : 24-01-2021 17:21

Bilim Kurulu Üyesi Kayıpmaz, Restoran ve Kafelerin Açılması İçin Erken Olduğu Söyledi

Çin virüsü salgını nedeniyle alınan tedbirler uygulanmaya devam ediyor.

Bilim Kurulu Üyesi Kayıpmaz, Restoran ve Kafelerin Açılması İçin Erken Olduğu Söyledi

Çin virüsü salgını nedeniyle alınan tedbirler uygulanmaya devam ediyor. Ancak Sağlık Bakanlığı tarafından açıklanan günlük verilerde vaka sayısındaki büyük düşüş, tedbirlerin ne zaman gevşetileceği sorularını gündeme getiriyor.

Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu üyesi  Doç. Dr. Afşin Emre Kayıpmaz, "yeme içme sektöründe normalleşme için erken" uyarısında bulundu.

"Lokanta, kafe, pastane sahibi esnafımız, zor durumda. Çünkü, milyonlarca kişi buralardan ekmek yiyor ama bu yeme içme sektöründe maskeler inmek durumunda olduğu için riskli bir alan." diyen Kayıpmaz "Yeme içme sektöründe normale dönüş aşamasında seyrek kapasiteli kullanım gündeme gelebilir. Kapasitenin belli bir miktarına kadar müşterinin alınmasına izin verilebilir, kapıda HES kodu zorunlu hale gelebilir." şeklinde konuştu.

En azında Şubat ayının da böyle geçmesi gerektiğini ifade eden Kayıpmaz, şu ifadeleri kullandı:

 "Kişisel kanaatim, bu tür yerlerin açılması için bir süre daha beklememiz yönünde. Son kararı verecek olan Cumhurbaşkanlığı Kabinesi'dir. Şubat ayını en azından bekleyerek geçirmek de fayda var. Çünkü, bir yandan mutasyon tehlikesi kapımızda, bir yandan kış aylarındayız, kapalı ortamlarda vakit geçiriliyor ve buralar kötü havalandırılabiliyor. Bundan dolayı en azından şubat ayını geçirip, şubat sonrası vakalarını görmemiz lazım. Ondan sonra da açılacaksa bile Salgında Çalışma Yönetimi Rehberi uyarınca, belki HES kodları devreye alınarak açılması daha güvenli olur."