Haberler
Giriş Tarihi : 02-05-2021 11:13   Güncelleme : 02-05-2021 11:13

Bilim Kurulu Üyesi'nden Olası 'Rahatlama' Tarihi: 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. İlhan, ekim ayının sonlarına doğru rahat bir nefes alınabileceğini dile getirdi.

Bilim Kurulu Üyesi'nden Olası 'Rahatlama' Tarihi: 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan, Çin virüsü dolayısıyla sürekli bir kapanma ile boğuşan Türkiye'de 'olası bir rahatlama' için tarih verdi.

İlhan, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı'nı işaret ederek "Tam kapanma dönemi yaşıyoruz, bununla beraber rakamlar iyi bir düzeye gelirse, kurallara uyum devam ederse, Sağlık Bakanının dediği gibi 40 yaş altı vatandaşların aşılanması haziran sonuna kadar, 20 yaş üzeri gençlerimizin aşılanması güz döneminde gerçekleşirse, hedeflenen grubun aşılanması gerçekleşirse, güz döneminde daha iyi zamanlar görebiliriz, bunun için de belki 29 Ekim Cumhuriyet Bayramımızı iyi bir tarih olarak düşünebiliriz" ifadelerini kullandı.

Tedbirlerin tam anlamıyla gevşetilmesi anlamına gelmediğini de dile getiren İlhan, "Bu şöyle düşünülmemeli; örneğin 'ekim sonuna geldiğimize herkes maske çıkarak, fiziksel mesafeye uymayacağız, kalabalıkta bir araya geleceğiz' anlamına gelmiyor. Daha belki rahat olabileceğimiz, en azından ailemizi ziyaret edebileceğimiz, kurallara uyarak sosyal mekanlarda bir arada olabileceğimiz, çocuklarımızın okuluna devam edebileceği zamanlar olabilir düşüncesindeyim" şeklinde konuştu.