Haberler
Giriş Tarihi : 24-02-2021 16:17   Güncelleme : 24-02-2021 16:17

Bir Yılda Yüzde 60 Zamlanan Ayçiçek Yağı Yarım Litrelik Ambalajlarda Satılmaya Başladı

Üretici firmalar 5 litrelik ayçiçek yağını almaya gücü yetmeyen vatandaşlar için yarım litrelik ambalajlarda satmaya başladı.

Bir Yılda Yüzde 60 Zamlanan Ayçiçek Yağı Yarım Litrelik Ambalajlarda Satılmaya Başladı

Ayçiçek yağı fiyatlarındaki artışların ardından üretici firmalar 5 litrelik ayçiçek yağını alamayan vatandaşlar için sıvı yağı yarım litrelik ambalajlarda satmaya başladı. Ayçiçek yağı fiyatlarında görülen önlenemeyen artışla beraber, üretici firmalar, yağı 1 litrelik ambalajların ardından yarım litrelik ambalajlarda satmaya başladı. Yarım litrelik sıvı yağ, ortalama 10 liradan piyasaya sürüldü.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre ayçiçek yağı son bir yılda yüzde 60'a yakın zamlandı. 5 litrelik ayçiçek yağının fiyatları kimi marka ve marketlerde 80 lirayı aşmış durumda.

Geçen yıl 5 litrelik ayçiçek yağı 20 TL’den satılırken 2021’yılında 85 TL’ye kadar yükselmesi vatandaşın alım gücünü düşürdü. Fiyatların artması nedeniyle üretici firmalar yağı 4 litrelik ambalajlara koydu.

Vatandaş yine alamayınca ayçiçek yağı 1 litrelik ambalajlarda satılmaya başlandı. Litresi 20 TL’den de alıcı bulamayan ayçiçek yağı bu kez de 0,5 yani yarım litreye düşürülerek 10 TL’den piyasaya sürüldü.

İyi Parti TBMM Grup Başkanı ve Bursa Milletvekili ve İsmail Tatlıoğlu, yarım litre olarak satılan ayçiçeği fotoğrafını Twitter'dan paylaşarak, “Sıvı yağı 0,5 litrelik kolonya şişesinde sattıran sistemin adıdır Partili Cumhurbaşkanlığı!'' dedi.