Haberler
Giriş Tarihi : 07-10-2021 17:15   Güncelleme : 07-10-2021 17:15

BM Raporu: Türkiye Libya'ya Suriye'den Çocuk Savaşçı Götürdü

Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Konseyi raporuna göre Türkiye'nin Libya'ya Suriye'den çocuk savaşçı götürdüğü iddia edildi.

BM Raporu: Türkiye Libya'ya Suriye'den Çocuk Savaşçı Götürdü

Libya Veri Toplama Misyonu'nun 2016'dan bu yana ülkede yaşanan insan hakları ihlallerini araştırdığı raporuna göre iç savaş boyunca çocuk savaşçılar kullanıldı.

Raporda Türkiye'nin "bu çocuk savaşçıların Libya'ya götürülüp savaştırılmasında rol oynadığına" ilişkin ifadelere yer verilirken BBC'nin haberine göre "2019 sonlarından itibaren elde edilen kanıtlara göre Türkiye, görünüşlerinden açıkça anlaşılacak şekilde 15-18 yaş arasındaki Suriyeli çocukların silah altına alınması ve Ulusal Mutabakat Hükümeti için para karşılığında Libya Ulusal Ordusu'na karşı savaşmasına aracı oldu" denildi.

"Bu çocuk savaşçılar muharip olarak veya güvenlik kuvveti gibi destekleyici görevlerde farklı alanlarda kullanıldı. İtaat etmemeleri halinde çoğu hapse atıldı, bir kısmı da yaralandı" denilen raporda bu uygulamaların "Çocukların Hakları ve Refahı için Afrika Sözleşmesi"ne uymadığı belirtildi.

Libya ve Türkiye'nin "Çocuk Hakları Sözleşmesi"nin Tercihli Protokolü'nde öngörülen "çocukların çatışmalarda kullanılmasını ve silah altına alınmasını engelleme" yükümlülüklerini ihlal ettiği belirtilen raporda, "Misyonumuz, çocukların silah altına alındığı ve çatışmalara doğrudan katıldığı yönünde daha fazla suçlamayla da karşılaştı ancak bunların incelenmesi için daha fazla zamana ihtiyaç duyulmaktadır" ifadelerine yer verildi.

Dışişleri İddiaları Reddetti

BM raporuna ilişkin BBC Türkçe'ye açıklama yapan Dışişleri Bakanlığı kaynakları "Bunlar tamamen asılsız, hiçbir somut dayanağı olmayan iddialardır. Bu tür dayanaksız iddiaların raporda nasıl yer aldığını esasen sorgulamak gerekir. Oysa, Veri Toplama Misyonu'nun Libya sathında araştırması gereken ve beklenen onlarca işlenmiş somut savaş suçu, toplu mezarlar ve insan hakları ihlalleri vardır. Misyonun çalışmalarının ve raporun asıl bunlara ne kadar odaklandığına bakmakta fayda bulunmaktadır" şeklinde konuştu.

ABD Türkiye'yi "Çocuk Asker Kullanımına Bulaşmış Ülkeler" Listesine Almıştı

Temmuz ayında tarihte ilk defa ABD bir NATO müttefikini "Çocuk Asker Kullanımına Bulaşmış Ülkeler" listesine almıştı.