Haberler
Giriş Tarihi : 11-03-2021 20:41   Güncelleme : 11-03-2021 20:41

Boğaziçi'nde Kabe Resmi Davasında Öğrencilerin Hapsi İstendi

Boğaziçi Üniversitesi protestoları sırasında Kabe resminin yere serilmesine ilişkin yürütülen soruşturması tamamlandı. 2'si tutuklu 7 öğrenci hakkında "Halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik etme" suçundan 1 yıldan 3 yıla kadar hapsi isteniyor.

Boğaziçi'nde Kabe Resmi Davasında Öğrencilerin Hapsi İstendi

Kayyum rektör Melih Bulu'ya yönelik gerçekleştirilen protestolar sırasında düzenlene bir sergi sırasında Kabe resminin yere serilmesine ilişkin yürütülen soruşturma tamamlandı.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Basın Suçları Soruşturma Bürosu tarafından hazırlanan iddianamede, olayla ilgili savcılıkça resen soruşturma başlatıldığı hatırlatıldı. Olay gününe ait görüntülere göre, şüphelilerden Doğu D. ve Selahattin C.U.'nun Boğaziçi Üniversitesi kampus alanı içerisindeki sergi alanındaki bir panoya 29 Ocak 2021 tarihinde saat 12.45 sıralarında Kabe resmi üzerine Şahmeran tasviri ve dört bir yanında LGBTİ+ amblemi bulunan resmi astıkları belirtildi.

Birgün'de yer alan habere göre, iddianamede, ifadelerine yer verilen iki öğrenci söz konusu resmi asmadıklarını, yine Boğaziçili olan diğer öğrenciler de sergide düzenleyici olmadıklarını belirterek suçlamaları reddettikleri belirtildi.

Öğrencilerin sergide katılımcı veya düzenleyici olarak görev aldıkları anlatılan iddianamede, resmin kim tarafından hazırlandığını ve asıldığını bilmediklerine dair savunmaların suçtan kurtulmaya yönelik ve hayatın olağan akışına aykırı olduğu iddia edildi.

İddianamede, suça konu resimde kullanılan arka plan resminde Müslümanlar tarafından yeryüzündeki en kutsal mekan sayılan Kabe'nin bulunduğu, Kabe'nin bulunduğu kısmın üzerini tamamen örtecek şekilde Şahmeran olarak bilinen mitolojik yaratık/Tanrıça resminin yapıştırıldığı, resmin dört köşesine de LGBTİ+ topluluğu temsil eden amblemlerinin yapıştırıldığı ve resmin bu haliyle bir süre yere koyularak sergilendiği belirtildi.

İddianamede yer alan suçlama 

Resmin altına asılan yazıya yer verilen iddianamede, "metnin de suça konu eylemin kin ve nefrete tahrik amacını destekler ve şüphelilerin kastını yoğunlaştırır mahiyette olduğu, kamu güvenliği açısından açık ve yakın bir tehlikenin ortaya çıktığı, olayın kamuoyunda ciddi tepki çektiğinin müşahede edildiği, eylemin soyut bir saygısızlık ve reddin ötesinde bir halk kesimine karşı düşmanca tavırlar gösterilmesini sağlamaya veya bu tavırları pekiştirmeye elverişli olduğu" denildi.

7 öğrenci hakkında 3 yıla kadar hapis istemi 

İddianamede, 30 Ocak'ta tutuklanan 2 öğrenci ile diğer 5 öğrencinin "Halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik etme" suçundan 1'er yıldan 3 'er yıla kadar hapisleri talep edildi. İddianame kabul edilirse öğrenciler önümüzdeki günlerde İstanbul Asliye Ceza Mahkemesinde hâkim karşısına çıkacak.