Haberler
Giriş Tarihi : 29-11-2020 10:43   Güncelleme : 29-11-2020 10:43

Bolivya'da Erkek Egemenliğini Ortadan Kaldırma Bakanlığı Kuruldu

Bolivya'da bir ilke imza atıldı ve Kültürler, Dekolonizasyon ve Erkek Egemenliğini Ortadan Kaldırma Bakanlığı adında bir bakanlık kuruldu.

Bolivya'da Erkek Egemenliğini Ortadan Kaldırma Bakanlığı Kuruldu

Bolivya Devlet Başkanı Luis Arce'nin kabinesini belirlerken ilginç bir bakanlık kuruldu. Kültürler, Dekolonizasyon ve Erkek Egemenliğini Ortadan Kaldırma (Depatriarkalizasyon) Bakanlığı adında bir bakanlık kurularak dünyada bir ilke imza atıldı. Bakanlığın başına ise yerli Quechua halkından Sabina Orellana getirildi. Böylelikle ilk Kültürler, Dekolonizasyon ve Erkek Egemenliğini Ortadan Kaldırma Bakanı olan Orellana,  Bolivya Yerli Köylü Kadınlar Ulusal Konfederasyonu’nu da temsil eden Quechua etnik kökenli yerli bir siyasetçi ve bir feminist aktivist.

Devlet Başkanı Arce, bakanlığın misyonunu "Sömürgeciliği ve erkek egemenliğini ortadan kaldırmak, milliyetler arasındaki olduğu kadar erkeklerle kadınlar arasındaki eşitsizliği de tersine çevirmek; birini diğerine tabi kılan tek sesli bir dünya görüşünün hegemonyasını kırmak" olarak açıkladı.

Sabina Orellana açıklamasında  "Kökleriyle gurur duyan bir kadınım çünkü ben bir Quechua’yım ve hepimiz gururlu hissetmeli ve yerli kökenimizle gurur duymalıyız. Sanat ve kültürle; doğu ve batıdan, kırsal ve şehirden hepimiz birlikte çalışacağız. Bolivya halkının faydası doğrultusunda kolektif ve çeşitlilik kazanmış bir kültürel yönetim için bana şans tanımanızı sizlerden rica ediyorum. Gururla var olacağız, eteklerimizi terliklerimizi giyeceğiz, şapkalarımızı, “Ch’ullu”larımızı takacağız, bu çokuluslu ülkeyi oluşturan 36 milletin dili de konuşulacak zira bu bizim kökümüz" ifadelerini kullandı.