Haberler
Giriş Tarihi : 18-01-2021 11:48   Güncelleme : 18-01-2021 11:53

Brezilya'da CoronaVac ve AstraZeneca Aşıları Acil Kullanım Onayı Aldı

Brezilya Sağlık Düzenleme Kurumu (ANVISA), Çin virüsüne karşı geliştirilen Çinli CoronaVac ve Oxford-AstraZeneca aşılarının ülkede acil kullanımına onay verdi.

Brezilya'da CoronaVac ve AstraZeneca Aşıları Acil Kullanım Onayı Aldı

Latin Amerika'nın en büyük tıbbi araştırma vakfı Oswaldo Cruz (Fiocruz) ile Sao Paulo eyaletine bağlı Butantan Enstitüsünün başvurusu neticesinde, 5 saat süren toplantının ardından ANVISA yöneticileri, oy birliğiyle CoronaVac ve Oxford-AstraZeneca aşılarının acil kullanımını onayladı.

Canlı yayınlanan toplantıda, 2 milyon adedi yakın zamanda ülkeye getirilmesi öngörülen AstraZeneca, 6 milyon adedi ise halihazırda ülkede bulunan CoronaVac olmak üzere, ilk etapta 8 milyon aşının uygulanmasının planlandığı belirtildi.

Öte yandan ANVISA, dün, ülkede acil kullanım onayı için başvuru yapılan Rus aşısı Sputnik V'nin, 3. faz klinik deneyleri hakkında daha fazla bilgiye ihtiyaç duyduğunu açıkladı.

Covid-19 salgınından en çok etkilenen ülkeler arasında bulunan Brezilya, toplamda 350 milyondan fazla Covid-19 aşısını bu yıl almayı planlıyor. Bunlardan 212,4 milyonu AstraZeneca'nın geliştirdiği aşı, 100 milyonu da Sinovac'ın geliştirdiği CoronaVac aşısı olarak öne çıkıyor.

Nüfusu 210 milyonu aşan Brezilya'da, 209 bin 296 kişinin hayatına mal olan Covid-19, bugüne kadar yaklaşık 8,5 milyon kişide görüldü.