Haberler
Giriş Tarihi : 02-04-2021 18:23   Güncelleme : 02-04-2021 18:44

BtcTurk CEO'su: Dolar Alıp Satarken Vergi Ödenmiyorsa Bitcoin'de Neden Ödensin

Kripto para yahut diğer adıyla coin borsasına vergi gelebileceği tartışmaları üzerine açıklamalarda bulunan BtcTurk CEO'su Özgür Güneri, dolar alıp satarken vergi ödenmediği gibi Bitcoin'den de vergi alınmaması gerektiğini belirtti.

BtcTurk CEO'su: Dolar Alıp Satarken Vergi Ödenmiyorsa Bitcoin'de Neden Ödensin

Hazine ve Maliye Bakanlığı, kripto para borsalarına bir tebligat göndererek kullanıcı bilgilerini talep etmesinin ardından vergi alınacağı tartışmaları da sürerken BtcTurk CEO'su Özgür Güneri açıklamalarda bulundu.

Bakanlık, dün akşam saatlerinde yapmış olduğu resmi açıklama ile kullanıcı bilgilerini istemelerindeki amacın kripto paraların "suç gelirlerinin aklanması ve terörizmin finansmanı" amacı ile kullanılabilmesiyle ilgili olduğunu belirtmişti.

Kripto varlıkların vergilendirilmesiyle ilgili olarak bir açıklama da BtcTurk CEO'su Özgür Güneri’den geldi. “Türkiye'de Bitcoin para ise, dolar alıp sattığınızda vergi ödemiyorsunuz, bu koşullarda bireyler açısından Bitcoin'de vergi olmamalı” diyen BtcTurk CEO'su, konuyla ilgili olarak şu ifadelere yer verdi:

“Altın alıp sattığınızda da vergi ödemiyorsunuz, dolayısıyla Bitcoin bir emtia ise yine vergisinin olmaması gerekiyor. Bu işte hiçbir vergi yok, kripto paralar bu konuda karanlıkta gibi düşünülüyor. Bu doğru değil. Biz BtcTurk'te kullanıcılarımızın birbirleri arasında yaptıkları alım satımdan KDV dahil olarak bir komisyon tahsil ediyoruz. Sonrasında devletimize KDV ödüyoruz.

Bunların dışında şirket olarak kazandığımız gelirden kurumlar vergisi ödüyoruz. BtcTurk, SPK veya BDDK gibi finansal regülasyon açısından bir regülasyona tabi olmadığı için işlerin hiç kimseye hesap verilmeden karanlıkta yürüdüğü gibi bir algı yaratılıyor. Bu kesinlikle doğru değil.

BtcTurk, Türkiye'deki kanun ve düzenlemelere uyumlu hareket eden, Türkiye'de kurulu, İstanbul'da merkezi olan, 19 milyon TL ödenmiş sermayesi bulunan, bugün itibariyle 750 kişinin çalıştığı bir anonim şirket.”